Japonská sonda Hajabusa 2 nezahálí: Již nyní míří k novým cílům

12.01.2021 - Martin Reichman

Úspěšná japonská sonda dostala nové úkoly – opět míří k neznámým planetkám


Reklama

Po úspěchu primární šestileté mise Hajabusa 2 k blízkozemní planetce Ryugu a dopravení odebraných vzorků na Zemi, dostala sonda nové úkoly. I tentokrát půjde o průzkum vesmírných poutníků – planetek 2001 CC21 a 1998 KY26. K první z nich by měla sonda dorazit během léta 2026, druhou pak Hajabusa 2 má navštívit o pět let později. V obou případech má jít jen o blízký průlet a sonda tedy tentokrát nebude odebírat žádné vzorky.

Prvním cílem je planetka s označením 2001 CC21, která se svou velikostí (okolo 900 metrů) podobá Ryugu a je pravidelným blízkozemním návštěvníkem. U ní se Hajabuse nezdrží a zřejmě tak nedojde na složité vědecké úkoly.

Druhým cílem je planetka s označením 1998 KY26, která je podstatně menší, než s čím měla Hajabusa doposud čest. Podle dosavadních pozorování měří tento kus vesmírné skály jen okolo 30 metrů.

TIP: Dvojitý úspěch: Vzorky z Měsíce i z planetky Ryugu dorazily na Zemi

Menší velikost cíle byla zvolena záměrně, neboť právě o objektech menších než 100 metrů máme zatím jen velmi málo poznatků. Vědci doufají, že jim Hajabusa 2 přinese užitečné odpovědi (mimo jiné) v otázkách historie naší planety. Planetka 1998 KY26 je pro vědce zajímavá i z jiného důvodu – dřívější pozorování totiž ukazují, že se velmi rychle otáčí kolem své osy (zhruba každých 10 minut). Tento objekt by sonda měla zkoumat ve viditelném i infračerveném světle. Zahálet Hajabusa 2 nemá ani během dlouhého přesunu – vědci sondě na cestu „naordinovali“ například pozorování exoplanet a zodiakálního světla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907