Japonské město chrání před útoky medvědů robotická vlčí monstra

17.11.2020 - Martin Reichman

Japonské město Takikawa se rozhodlo do boje s hladovými medvědy nasadit robotická vlčí monstra. Podle místních jde o velmi úspěšnou strategii


Reklama

Čtyřicetitisícové město Takikawa, ležící v severní části japonského ostrova Hokkaidó, nabízí v těchto dnech opravdu prazvláštní podívanou. Část zdejších zemědělských usedlostí stráží robotická vlčí monstra. Poněkud halloweenská výzdoba má ale svůj ryze praktický důvod – robotičtí strašáci mají chránit město před nevyžádanou návštěvou medvědů. A podle místních to funguje nad očekávání.

Takikawa zaznamenala v posledních měsících zvýšený počet pozorování medvědů v okolí města. Huňáče do blízkosti lidských sídel vyhání blížící se zima a hlad spojený s úbytkem potravy v okolních lesích. Jen v minulém roce zde došlo ke 157 případům, kdy medvědi napadli, nebo se alespoň dostali do blízkého kontaktu s lidmi. Letos si útoky dokonce vyžádaly dva lidské životy.

Nápad na robotické strašáky se zrodil ze spolupráce strojírenské firmy Ohta Seiki a Hokkaidské a Tokijské univerzity již v roce 2016. Dnes Takikawu chrání šest desítek vlčích monster, každé v ceně okolo čtyř tisíc dolarů. Ve městě funguje i půjčovna, kde si farmáři mohou robotického ochránce pronajmout za měsíční poplatek.

Roboti jsou umístěni na vyvýšených plošinách a jsou aktivováni pohybem. Kromě několika základních pohybů mohou plašit vetřelce stroboskopickým světlem a více než šedesátkou zvuků – od děsivého vytí až po čistě robotické skřeky. Místní si úspěšnost neobvyklých strážců pochvalují. Od doby nasazení vlčích ochránců zde nebyl zaznamenán žádný střet s medvědem.

  • Zdroj textu:

    The Guardian, The Telegraph

  • Zdroj fotografií: The Guardian

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907