Japonské město chrání před útoky medvědů robotická vlčí monstra

17.11.2020 - Martin Reichman

Japonské město Takikawa se rozhodlo do boje s hladovými medvědy nasadit robotická vlčí monstra. Podle místních jde o velmi úspěšnou strategii


Reklama

Čtyřicetitisícové město Takikawa, ležící v severní části japonského ostrova Hokkaidó, nabízí v těchto dnech opravdu prazvláštní podívanou. Část zdejších zemědělských usedlostí stráží robotická vlčí monstra. Poněkud halloweenská výzdoba má ale svůj ryze praktický důvod – robotičtí strašáci mají chránit město před nevyžádanou návštěvou medvědů. A podle místních to funguje nad očekávání.

Takikawa zaznamenala v posledních měsících zvýšený počet pozorování medvědů v okolí města. Huňáče do blízkosti lidských sídel vyhání blížící se zima a hlad spojený s úbytkem potravy v okolních lesích. Jen v minulém roce zde došlo ke 157 případům, kdy medvědi napadli, nebo se alespoň dostali do blízkého kontaktu s lidmi. Letos si útoky dokonce vyžádaly dva lidské životy.

Nápad na robotické strašáky se zrodil ze spolupráce strojírenské firmy Ohta Seiki a Hokkaidské a Tokijské univerzity již v roce 2016. Dnes Takikawu chrání šest desítek vlčích monster, každé v ceně okolo čtyř tisíc dolarů. Ve městě funguje i půjčovna, kde si farmáři mohou robotického ochránce pronajmout za měsíční poplatek.

Roboti jsou umístěni na vyvýšených plošinách a jsou aktivováni pohybem. Kromě několika základních pohybů mohou plašit vetřelce stroboskopickým světlem a více než šedesátkou zvuků – od děsivého vytí až po čistě robotické skřeky. Místní si úspěšnost neobvyklých strážců pochvalují. Od doby nasazení vlčích ochránců zde nebyl zaznamenán žádný střet s medvědem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian, The Telegraph

  • Zdroj fotografií: The Guardian

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907