Japonské město chrání před útoky medvědů robotická vlčí monstra

17.11.2020 - Martin Reichman

Japonské město Takikawa se rozhodlo do boje s hladovými medvědy nasadit robotická vlčí monstra. Podle místních jde o velmi úspěšnou strategii


Reklama

Čtyřicetitisícové město Takikawa, ležící v severní části japonského ostrova Hokkaidó, nabízí v těchto dnech opravdu prazvláštní podívanou. Část zdejších zemědělských usedlostí stráží robotická vlčí monstra. Poněkud halloweenská výzdoba má ale svůj ryze praktický důvod – robotičtí strašáci mají chránit město před nevyžádanou návštěvou medvědů. A podle místních to funguje nad očekávání.

Takikawa zaznamenala v posledních měsících zvýšený počet pozorování medvědů v okolí města. Huňáče do blízkosti lidských sídel vyhání blížící se zima a hlad spojený s úbytkem potravy v okolních lesích. Jen v minulém roce zde došlo ke 157 případům, kdy medvědi napadli, nebo se alespoň dostali do blízkého kontaktu s lidmi. Letos si útoky dokonce vyžádaly dva lidské životy.

Nápad na robotické strašáky se zrodil ze spolupráce strojírenské firmy Ohta Seiki a Hokkaidské a Tokijské univerzity již v roce 2016. Dnes Takikawu chrání šest desítek vlčích monster, každé v ceně okolo čtyř tisíc dolarů. Ve městě funguje i půjčovna, kde si farmáři mohou robotického ochránce pronajmout za měsíční poplatek.

Roboti jsou umístěni na vyvýšených plošinách a jsou aktivováni pohybem. Kromě několika základních pohybů mohou plašit vetřelce stroboskopickým světlem a více než šedesátkou zvuků – od děsivého vytí až po čistě robotické skřeky. Místní si úspěšnost neobvyklých strážců pochvalují. Od doby nasazení vlčích ochránců zde nebyl zaznamenán žádný střet s medvědem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian, The Telegraph

  • Zdroj fotografií: The Guardian

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907