Japonsko opět zasáhlo silné zemětřesení: Platí varování před tsunami

22.11.2016 - Martin Reichman

Pět let po zemětřesení a následné ničivé vlně tsunami čelí japonská prefektura Fukušima další hrozbě. Oblast zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně

Hrozba tsunami -<p>Podle původních varování měla přílivová vlna tsunami měřit okolo 3 metrů. </p>
Hrozba tsunami -

Podle původních varování měla přílivová vlna tsunami měřit okolo 3 metrů. 


Reklama

Epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. Úřady na tichomořském pobřeží vyzvaly obyvatele, aby se okamžitě přemístili do výše položených oblastí.

Televize NHK uvedla, že do přístavu Onahama u Iwaki již dorazila první tsunami, vlna byla vysoká 60 centimetrů. Zhruba 1,5 metru vysoká přílivová vlna dorazila také do přístavu Sendai v regionu Tóhoku. Právě Sendai a okolí bylo 11. března 2011 zasaženo silným zemětřesením a následná vlna tsunami zničila velkou část města. Otřesy byly podle Reuters znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu tsunami. Až 38 metrů vysoká přílivová vlna, která si vyžádala asi 28 tisíc obětí, místy zasáhla až 10 km do vnitrozemí a způsobila rozsáhlé škody na infrastruktuře, stavbách a průmyslu. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

TIP: Obrazy z města duchů: Malajský fotograf navštívil uzavřenou zónu ve Fukušimě

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NHK, ČTK, The Guardian, CNBC

  • Zdroj fotografií: CNBC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907