Japonsko opět zasáhlo silné zemětřesení: Platí varování před tsunami

22.11.2016 - Martin Reichman

Pět let po zemětřesení a následné ničivé vlně tsunami čelí japonská prefektura Fukušima další hrozbě. Oblast zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně

Hrozba tsunami -<p>Podle původních varování měla přílivová vlna tsunami měřit okolo 3 metrů. </p>
Hrozba tsunami -

Podle původních varování měla přílivová vlna tsunami měřit okolo 3 metrů. 


Reklama

Epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. Úřady na tichomořském pobřeží vyzvaly obyvatele, aby se okamžitě přemístili do výše položených oblastí.

Televize NHK uvedla, že do přístavu Onahama u Iwaki již dorazila první tsunami, vlna byla vysoká 60 centimetrů. Zhruba 1,5 metru vysoká přílivová vlna dorazila také do přístavu Sendai v regionu Tóhoku. Právě Sendai a okolí bylo 11. března 2011 zasaženo silným zemětřesením a následná vlna tsunami zničila velkou část města. Otřesy byly podle Reuters znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu tsunami. Až 38 metrů vysoká přílivová vlna, která si vyžádala asi 28 tisíc obětí, místy zasáhla až 10 km do vnitrozemí a způsobila rozsáhlé škody na infrastruktuře, stavbách a průmyslu. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

TIP: Obrazy z města duchů: Malajský fotograf navštívil uzavřenou zónu ve Fukušimě

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita.

  • Zdroj textu:

    NHK, ČTK, The Guardian, CNBC

  • Zdroj fotografií: CNBC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Paul Newman, coby Frajer Luke. Obdiv spoluvězňů si získává nejen svým postojem k životu, ale také třeba vítězstvím v sázce o snědení padesáti vajec.

Revue

Palác Topkapi – tradičně zde sídlili vládci osmanské říše

Historie

Kančil stříbrohřbetý pózuje ve vietnamském pralese

Věda

Nejnovější start SpaceX na mysu Canaveral

Vesmír

Německá motospojka na východní frontě se občerstvuje u místních obyvatel

 

Válka

Kam asi udeří příště?

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907