Japonský hrad Himedži: Pevnost bílé volavky

02.06.2018 - China Tours


Reklama

Tento krásný sněhobílý japonský hrad se vypíná nad stejnojmenným městem nedaleko Kjóta na západě ostrova Honšú. Je to jedna z nejstarších zachovalých staveb japonského středověku. V roce 1993 byl Himedži zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a je zároveň japonským Národním kulturním pokladem. Společně s hradem Macumoto a hradem Kumamoto tvoří tzv. „Tři slavné hrady“. Je také nejvíce navštěvovaným hradem v Japonsku. Někdy je také nazýván Hakurodžó nebo Širasagidžó – „Hrad bílé volavky“, a to díky svému zářivě bílému exteriéru.

Himedži představuje skvělý příklad japonského opěvnění s typickými obrannými a architektonickými prvky. Jedním z nich je matoucí labyrint cest vedoucích k hlavní věži. Brány, nádvoří a vnější hradby jsou uspořádány tak, aby nutily útočníky postupovat k hradní věži po spirále kolem hradu. To je vystavovalo neustálé palbě obránců po celou dobu jejich cesty k hlavní věži a navíc měla tato přístupová cesta mnoho slepých konců.

Za dobu své existence byl hrad sídlem 48 pánů a nebyl nikdy dobyt. V roce 1945, koncem druhé světové války, byl také bombardován. Ačkoli vedle stojící škola byla vypálena do základů, hrad přežil prakticky nepoškozen. Himedži je často využíván pro natáčení filmů – jmenujme např. Ran od Akira Kurosawy a film Poslední samuraj a snímek o Jamesi Bondovi Žiješ jenom dvakrát. Jedinečné je také okolí hradu, za povšimnutí stojí elegantní kompozice devíti zahrad známá jako Kokoen postavená ve stylu období Edo.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: China tours

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907