Reklama


Japonský nosorožík kabutomuši: Zápasník superlehké váhy

11.04.2018 - Marek Telička

Nosorožík kabutomuši je obr mezi brouky. Vyskytuje se v Koreji, v Číně a na Tchaj-wanu, ale nikde nemá tak mimořádné postavení jako v Japonsku

<p>Japonští nosorožíci jsou až 12 centimetrů dlouzí, i když většina z nich výrazně nepřeroste pěticentimetrovou míru.</p>

Japonští nosorožíci jsou až 12 centimetrů dlouzí, i když většina z nich výrazně nepřeroste pěticentimetrovou míru.


Reklama

Japonci říkají nosorožíkovi, jehož latinský název zní Allomyrina dichotoma, kabutomuši a v domácích akváriích jej pěstují jako rodinného mazlíčka. Běžně se prodává v obchodních domech a dokonce i v prodejních automatech. Kabutomuši je také oblíbenou postavou animovaných seriálů – obdobně jako v naší kultuře třeba medvídci.

TIP: Jak funguje bleskurychlý chemický prskomet brouků prskavců?

Nosorožíci se rovněž etablovali jako zápasníci a na výsledky bojů mezi broučími favority lidé vsázejí nemalé částky. Při nejrozšířenější variantě zápasů jsou dva brouci umístěni na poleno. Snaží se pak jeden druhého shodit a vítězem přirozeně zůstává ten z nich, který zůstane pevně na svém místě.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrtvola na břehu

kosticovec

kde: Indonésie | kdy: 2017

Když se na pláži indonéského ostrova Seram objevila obrovská hromada měkké bílé masy, považovali ji domorodci za nový druh gigantické olihně. Fotografie děsivého zvířete obletěla zpravodajské weby celého světa a přitáhla spoustu pozornosti: Zaujala však i biology, kteří poukázali na zbytky lebky zachycené na některých snímcích. Nakonec se zjistilo, že tajemné stvoření je mršinou kytovce kosticovce v posmrtném rozkladu. Mrtvá velryba obvykle klesne na dno, tohoto jedince však nejspíš nadnesly hnilobné plyny, a nakonec tak skončil vyplavený v písku.

Revue

Loni se na lodích převáželo celých 90 % veškerého obchodního zboží světa.

Zajímavosti

Operačních porodů je stále víc, ač odborníci varují před riziky pro matku i dítě.

Věda

Boček měl ve zvyku krást listiny a odnášet je v tajných kapsách svého pláště

Historie

Populární rentgenová observatoř Chandra

Vesmír

Park Kirindy je zřejmě jediným místem, kde lze dobře pozorovat fosu (Cryptoprocta ferox) – velmi opatrné a mrštné zvíře .

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907