Japonští vědci v laboratoři vzkřísili mikroby staré 100 milionů let

30.07.2020 - Stanislav Mihulka

Mikroorganismy ze sedimentů uložených na mořském dně v období křídy bez problémů přežijí ve stavu klidu až do dnešní doby

<p>Stále živé bakterie z pravěkého mořského sedimentu.</p>

Stále živé bakterie z pravěkého mořského sedimentu.


Reklama

Mnohé mikroorganismy dovedou přečkat nepříznivé období a zůstat naživu. Může to trvat velmi dlouho. Třeba i déle než 100 milionů let. Právě to nedávno zjistil tým mikrobiologů, který vedl Yuki Morono z agentury Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology v japonském Kóči.

Vědci prozkoumali vzorky mořských sedimentů, které pocházely z pustého mořského dna, z hloubek 3 700 až 5 700 metrů, v oblasti jižního Pacifiku. Šlo o sedimenty staré 13 až téměř 102 milionů let. V těchto místech bývá k dispozici extrémně málo živin a mikroorganismy tam podle všeho často živoří, takže se běžně uchylují do stavu dormance, tedy do fáze klidu. A v tomto stavu pak vydrží téměř věčně.

TIP: Nesmrtelní mikrobi ze Sibiře: Jak velkou hrozbu představují tisíce let zmražené viry?

Badatele nicméně překvapilo, když zjistili, že téměř všichni mikrobi ze vzorků, včetně těch nejstarších sedimentů byli živí, jen se nacházeli v klidové fázi. Když vědci mikrobům nabídli živiny, především v podobě sloučenin dusíku a uhlíku, mikroorganismy, které náležejí k různým skupinám bakterií, rychle vzkřísili. Koho by napadlo, že druhohorní mikrobi z přelomu spodní a svrchní křídy, bez problémů přežijí až dodneška. Jak je vidět, naše představy o schopnostech a možnostech mikrobů stále ještě pokulhávají za realitou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ScienceNews

  • Zdroj fotografií: Jamstec, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907