Japonští vědci v laboratoři vzkřísili mikroby staré 100 milionů let

30.07.2020 - Stanislav Mihulka

Mikroorganismy ze sedimentů uložených na mořském dně v období křídy bez problémů přežijí ve stavu klidu až do dnešní doby

<p>Stále živé bakterie z pravěkého mořského sedimentu.</p>

Stále živé bakterie z pravěkého mořského sedimentu.


Reklama

Mnohé mikroorganismy dovedou přečkat nepříznivé období a zůstat naživu. Může to trvat velmi dlouho. Třeba i déle než 100 milionů let. Právě to nedávno zjistil tým mikrobiologů, který vedl Yuki Morono z agentury Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology v japonském Kóči.

Vědci prozkoumali vzorky mořských sedimentů, které pocházely z pustého mořského dna, z hloubek 3 700 až 5 700 metrů, v oblasti jižního Pacifiku. Šlo o sedimenty staré 13 až téměř 102 milionů let. V těchto místech bývá k dispozici extrémně málo živin a mikroorganismy tam podle všeho často živoří, takže se běžně uchylují do stavu dormance, tedy do fáze klidu. A v tomto stavu pak vydrží téměř věčně.

TIP: Nesmrtelní mikrobi ze Sibiře: Jak velkou hrozbu představují tisíce let zmražené viry?

Badatele nicméně překvapilo, když zjistili, že téměř všichni mikrobi ze vzorků, včetně těch nejstarších sedimentů byli živí, jen se nacházeli v klidové fázi. Když vědci mikrobům nabídli živiny, především v podobě sloučenin dusíku a uhlíku, mikroorganismy, které náležejí k různým skupinám bakterií, rychle vzkřísili. Koho by napadlo, že druhohorní mikrobi z přelomu spodní a svrchní křídy, bez problémů přežijí až dodneška. Jak je vidět, naše představy o schopnostech a možnostech mikrobů stále ještě pokulhávají za realitou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ScienceNews

  • Zdroj fotografií: Jamstec, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907