Jazykovědma prozrazuje: Odkud se vzalo slovo „idiot“ a co označovalo?

22.01.2022 - Markéta Gregorová

Slovo „idiot“ dnes vnímáme jako nadávku, případně jako (dnes již nepoužívané) medicínské označení pro slabomyslného jedince. Zmíněný výraz ale měl dříve docela jiný význam...


Reklama

Slovo „idiot“ pochází ze staré řečtiny, kde se odvozoval z východiska „ídios“ – tedy „zvláštní, osobní či soukromý“. Termín „idiōtēs“ se v antickém Řecku překládal doslova jako „soukromá osoba“ a rozuměl se tím člověk neúčastnící se veřejného života. Uvedené se vztahovalo zejména na hrstku občanů, kteří se nepodíleli na politickém dění v řecké demokracii a nevyužívali své volební právo.

TIP: Kořeny nadávek: Kde ke svým jménům přišly známé české vulgarismy

Ve významu „slabomyslný jedinec“ se slovo „idiot“ začalo používat mnohem později, a to nejdříve v angličtině. Ačkoliv šlo kdysi o oficiální diagnózu pro pacienta s mentální retardací, časem se od dané nálepky upustilo, a dnes tak „idiot“ existuje už jen jako obecný vulgarismus. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907