Jazykovědma prozrazuje: Odkud se vzalo slovo „idiot“ a co označovalo?

22.01.2022 - Markéta Gregorová

Slovo „idiot“ dnes vnímáme jako nadávku, případně jako (dnes již nepoužívané) medicínské označení pro slabomyslného jedince. Zmíněný výraz ale měl dříve docela jiný význam...


Reklama

Slovo „idiot“ pochází ze staré řečtiny, kde se odvozoval z východiska „ídios“ – tedy „zvláštní, osobní či soukromý“. Termín „idiōtēs“ se v antickém Řecku překládal doslova jako „soukromá osoba“ a rozuměl se tím člověk neúčastnící se veřejného života. Uvedené se vztahovalo zejména na hrstku občanů, kteří se nepodíleli na politickém dění v řecké demokracii a nevyužívali své volební právo.

TIP: Kořeny nadávek: Kde ke svým jménům přišly známé české vulgarismy

Ve významu „slabomyslný jedinec“ se slovo „idiot“ začalo používat mnohem později, a to nejdříve v angličtině. Ačkoliv šlo kdysi o oficiální diagnózu pro pacienta s mentální retardací, časem se od dané nálepky upustilo, a dnes tak „idiot“ existuje už jen jako obecný vulgarismus. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907