Jazykovědma radí: Jak na viry s češtinou

31.05.2020 - Markéta Gregorová


Reklama

Tématu koronaviru se nedá vyhnout – a potrápit nás může i jazykově. Především: Je to vir, nebo virus? Ve slovníku najdeme obě varianty, rozdíl však spočívá v jejich užití. V obecném kontextu můžeme klidně říkat „vir“, ale v odborném jazyce je namíste pouze „virus“. Takto se ustálila i podoba „koronavirus“, spíše než „koronavir“.

TIP: Co říkáme, když nemáme peníze: Nemáme ani vindru, jsme plonk a úplně švorc

A jak na skloňování viru či virusu? Opět si můžeme vybrat. Upřednostníme-li v prvním pádě variantu „vir“, skloňujeme podle očekávání „vir bez viru“. Pokud zní ovšem první pád „virus“, máme volbu buď „virus bez viru“, nebo „virus bez virusu“. Ačkoliv uším mnoha z nás druhé uvedené zřejmě právě nelahodí, v běžné, neodborné komunikaci posvěcují pravidla pravopisu i tuto možnost.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907