Je to blízko! První vesmírný hotel by mohl začít fungovat již za tři roky

06.05.2022 - Martin Reichman

Americký start-up hodlá v roce 2027 otevřít na oběžné dráze vesmírný hotel pro až 400 návštěvníků. Již za tři roky by se do vesmíru měla podívat jeho zmenšená verze


Reklama

Americký start-up Orbital Assembly Corporation (OAC) před časem avizoval plány na vybudování orbitální destinace, která bude generovat vlastní gravitaci. Nyní tato společnost představila novou, menší verzi nazvanou Pioneer, jenž má demonstrovat technologii svého většího bratra. 

Zatímco dříve oznámený Voyager má pojmout až 400 lidí a otevřít v roce 2027, menší stanice by mohla být funkční už za tři roky. Její kapacita má v pěti modulech postavených kolem rotujícího gravitačního prstence pojmout až 28 vesmírných turistů. Každá část modulu má nabídnout objem téměř 400 metrů krychlových a hybridní prostředí mikrogravitace 0 až 0,57 G.

„Pro průměrného člověka bude pobyt ve vesmíru zážitkem ze sci-fi snů,“ říká o projektu provozní ředitel společnosti Orbital Assembly Corp. Tim Alatorre. Prostředí s umělou gravitací podle něj umožní návštěvníkům pohybovat se po stanici téměř běžným způsobem jako na Zemi. Vesmírní turisté tak budou moct jíst, pít nebo spát bez toho, aniž by museli být připoutáni. Zároveň má ale stanice nabídnout i zážitky spojené s mikrogravitací.

TIP: Stanice Voyager: V roce 2027 má ve vesmíru fungovat první hotel

Ředitelka společnosti OAC Rhonda Stevensonová věří, že koncept vesmírného hotelu je ekonomicky životaschopný. Přestože náklady na letenky do vesmíru jsou v současnosti stále vysoké – Virgin Galactic například počítá s cenou okolo 9,7 milionu korun za jeden suborbitální let, nebudou podle ředitelky Orbital Assembly podobné zážitky už brzy jen pro miliardáře. „Děláme, co je v našich silách, abychom zpřístupnili cestu ke hvězdám všem, nejen bohatým,“ přiblížila plány společnosti Stevensonová.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907