Je to dron anebo mořský pták? AquaMav je doma ve vzduchu i ve vodě

17.12.2016 - Stanislav Mihulka

Obojživelné drony inspirované ptáky dovedou rychle získat potřebné vzorky vody

<p>Dron AquaMav zajede do vody jako pták</p>

Dron AquaMav zajede do vody jako pták


Reklama

Už jsme viděli drony, které se mohou pohybovat i pod vodou. Ale žádný z nich se ještě nemohl tak elegantně dostat do mořské vody a pak zase ven, jako AquaMav inženýrů Královské univerzity v Londýně.

Konstruktéři dronu AquaMav se inspirovali letem terejů, mořských ptáků z příbuzenstva kormoránů, kteří loví ryby úžasným střemhlavým letem pod hladinu.

TIP: Jak vyšetřit zdravotní stav velryb? Pomocí velryboptér

AquaMav váží pouhých 200 gramů. Když se chystá pod hladinu tak složí křídla jako terej a pak se vrhne střemhlav do vody. Dron je postavený tak, že dokáže rychle získat vzorky vody, například během katastrofálního znečištění, a pak je dopravit k chemickému rozboru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Imperial College London

  • Zdroj fotografií: Ben Porter / Imperial College London

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907