Je možné zešedivět strachy?

26.09.2021 - redakce 100+1

Je opravdu možné, aby někomu zešedivěly vlasy strachem? A proč vůbec lidem vlasy bělají?


Reklama

Zbarvení vlasů obecně způsobuje kombinace dvou pigmentů – hnědočerného eumelaninu a červenohnědého feomelaninu. Šediny však žádný bílý ani šedý pigment neobsahují. Vlasovou pokrývku tvoří keratin, tedy přirozeně bezbarvá stavební bílkovina. Pokud se pigment do vlasu nedostane, jeví se nám porost hlavy jako světlejší.

Barva vlasů se může změnit z nejrůznějších příčin: U dětí k tomu často dochází během růstu, kdy se aktivují a deaktivují různé geny odpovědné za blokování či naopak produkci pigmentů. A genetika také ovlivňuje, kdy začneme šedivět, přičemž u většiny lidí se nejdříve „odbarví“ chloupky v nose.

TIP: Tajemství zrzků rozluštěno: Co rozhoduje o barvě ryšavých vlasů?

Bělání vlasů mohou mít na svědomí i různé nemoci, poruchy a podvýživa. Podle studie na myších provedené v roce 2013 dokáže stres „donutit“ buňky generující pigment, aby migrovaly dál od vlasových kořínků, což vede k zešedivění. U lidí se ovšem nic podobného zatím neprokázalo. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907