Je roztomilý. A je naprosto nepatrný: Pozdravte nejmenšího sněhuláka na světě

25.12.2016 - Stanislav Mihulka

Nejmenší sněhulák světa není ze sněhu, ale z křemene a platiny

Nejmenší sněhulák -<p>Sněhulák kanadských nanotechnologů měří 2,7 mikronu</p>
Nejmenší sněhulák -

Sněhulák kanadských nanotechnologů měří 2,7 mikronu


Reklama

Kanadští nanotechnologové z Western Univerzity v Ontariu oslavili Vánoce nejmenším sněhulákem na světě. Nepostavili ho ale ze sněhu, nýbrž z mnohem tvrdších materiálů.

Kanadský mikrosněhulák měří na výšku pouhých 2,7 mikronu, čili 0,0027 milimetru. Lidský vlas má přitom tloušťku kolem 75 mikronů. Jeho tělo tvoří tři nanosféry, každá o velikosti 900 nanometrů. Obličej sněhulákovi vykreslili iontovým paprskem. Ruce a nos mu zase vyrobili z platiny.

TIP: Nejmenší státní vlajka náleží Kanadě a měří 1,178 mikrometru

Držitelem předešlého rekordu byl sněhulák vědců Národní fyzikální laboratoře v Londýně z roku 2009, který byl z podobných materiálů a měřil 10 mikronů.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Western Nanofabrication FacilityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907