A je to v čudu! Oblíbená fráze je spojena s prvorepublikovým zločinem

Význam fráze „a je to v čudu…“ je všem důvěrně známý. Kde se však vzala a co toto tajemné slovo vlastně znamená?

02.02.2023 - Jitka Tláskalová



Je-li něco „v čudu“, je to pryč a definitivně ztraceno. Co se však za tímto idiomem skrývá? Zatímco Slovník české frazeologie a idiomatiky má za to, že „čud“ je jen tvarem slova čoud a tedy kouř, Ottův slovník naučný se spíše zamýšlí nad tím, kde žili Čudové. Údajně to bylo v uralsko-altajské oblasti a termín je prostě označením cizinců, kteří přicházeli z velké dálky.

Nové auto míti budu

Mnohem „historičtější“ je pak odvození od názvu (Prvního) Českomoravského Úvěrového Družstva z Horních Počernic. Jednalo se o leasingovou společnost se specializací na nákup aut, kterou založil Američan Joe Skrivanek spolu s bratry Buřilovými. Reklamní slogan „Nové auto míti budu, peníze mi dají v CUDu!“ záhy přitáhl mnoho drobných střadatelů a roku 1921 mělo družstvo vklady přes 1,5 milionu korun. A právě tehdy se všechno pokazilo...

Skrivanek totiž obnos sebral a odjel s ním do USA, kam ho ovšem stíhal i starší z bratrů Václav, jenž se obrátil i na místní policii. Joe tak sice byl dopaden, ale jelikož Buřila označil jako spolupachatele, šel Václav do vězení také a oba shodně byli odsouzeni k patnácti letům vězení.

Mladší Josef sice zůstal doma, ovšem ani jemu se vyšetřování nevyhnulo. Pod tíhou celé situace se zhroutil a měsíc po vynesení rozsudku spáchal sebevraždu. Peníze střadatelů Českomoravského Úvěrového Družstva byly tudíž definitivně v čudu.

TIP: Případ bosé kokainistky: Skutečná detektivka z časů prvorepublikové Prahy

Uvedená historka je samozřejmě zcela smyšlená a pochází z knihy Když se na Chvalech objevil benzín aneb Horní Počernice kolébka motorismu. Její autoři Jan Brunner a Přemysl Frýda v ní tak trochu po „cimrmanovsku“ přiznávají zásluhy rozvoje automobilismu v Československu rodákům z Horních Počernic. Vedle dramatických událostí kolem Úvěrového družstva v ní tak lze najít například příběh učitele Dejmka, který vynalezl automobilový blatník, příběh pana Cicvárka – vynálezce automobilového šasi a kardanových hřídelů nebo pana profesora Tachovského – vynálezce tachometru a tachografu.


Další články v sekci