Jeden jako druhý: Anglické lesy ztrácejí biodiverzitu

30.05.2016 - redakce Přírody

Sally Keithová z univerzity v anglickém Bournemouthu provedla srovnávací studii současného stavu 86 anglických lesů s jejich stavem před 70 lety a zjistila, že do značné míry ztrácejí biodiverzitu


Reklama

Přestože se v anglických lesích nachází zhruba stejný počet druhů rostlin jako dříve, jsou si tyto lesy navzájem stále více podobné. Porosty, v nichž byl ve třicátých letech zaznamenán největší počet druhů, mají dnes druhů méně a ty, v nichž bylo jednotlivých druhů rostlin napočítáno nejméně, jich mají naopak více.

TIP: Mravenčí ubytovny: Soužití mravenců a "mravencomilných" rostlin

Ze všech lesů navíc vymizelo 117 rostlinných druhů a přibylo jen 47 nových. Podle Keithové tentokrát nejsou na vině klimatické změny ani invazivní druhy. Za příčinu nevítaných změn považuje hnojiva, znečištění vzduchu a nedostatek mýcení, které dříve zajišťovalo vhodné podmínky pro růst specifických druhů.

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/9

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907