Jednoduché a účinné: Proti komárům fungují pasti z ojetých pneumatik

12.04.2016 - Stanislav Mihulka

Kanaďané vymysleli překvapivě jednoduchou past z pneumatik, která zlikviduje spoustu komárů přenášejících virové infekce


Reklama

Komáři milují ojeté pneumatiky. Samičky komárů totiž moc rády kladou vajíčka do vody, která se v odložených pneumatikách udrží po dlouhou dobu.

Využili toho kanadští vědci, kteří se rozhodli bojovat proti komárům přenášejícím nebezpečná virová onemocnění. Vymysleli velmi jednoduchou past, nazývanou ovillanta, která se skládá ze dvou půlmetrových kusů běžné ojeté pneumatiky, roztoku s mlékem pro přilákání komárů a kusu papíru.

Past se složí dohromady, naplní se roztokem s mlékem a do roztoku se vloží papír. Samičky komárů nadšeně přilétají do pasti, kladou vajíčka na papír, a ještě svými feromony označí past pro ostatní komáry jako bezpečné místo k rozmnožování. Po nalíčení pasti stačí dvakrát týdně vyjmout papír a pořádně ho sterilizovat lihem. Líh vajíčka komárů spolehlivě usmrtí.

TIP: Další možností pro boj s viry je šíření nakažených komárů

Pasti z pneumatik původně vymysleli v Severním Ontariu pro boj se západonilskou horečkou. Proti viru zika ale tyto pasti fungují úplně stejně dobře. Méně komárů, znamená i menší riziko přenosu nebezpečných infekcí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Grand Challenges Canada

  • Zdroj fotografií: Daniel Pinelo / Grand Challenges Canada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907