Jednoduché a účinné: Proti komárům fungují pasti z ojetých pneumatik

12.04.2016 - Stanislav Mihulka

Kanaďané vymysleli překvapivě jednoduchou past z pneumatik, která zlikviduje spoustu komárů přenášejících virové infekce


Reklama

Komáři milují ojeté pneumatiky. Samičky komárů totiž moc rády kladou vajíčka do vody, která se v odložených pneumatikách udrží po dlouhou dobu.

Využili toho kanadští vědci, kteří se rozhodli bojovat proti komárům přenášejícím nebezpečná virová onemocnění. Vymysleli velmi jednoduchou past, nazývanou ovillanta, která se skládá ze dvou půlmetrových kusů běžné ojeté pneumatiky, roztoku s mlékem pro přilákání komárů a kusu papíru.

Past se složí dohromady, naplní se roztokem s mlékem a do roztoku se vloží papír. Samičky komárů nadšeně přilétají do pasti, kladou vajíčka na papír, a ještě svými feromony označí past pro ostatní komáry jako bezpečné místo k rozmnožování. Po nalíčení pasti stačí dvakrát týdně vyjmout papír a pořádně ho sterilizovat lihem. Líh vajíčka komárů spolehlivě usmrtí.

TIP: Další možností pro boj s viry je šíření nakažených komárů

Pasti z pneumatik původně vymysleli v Severním Ontariu pro boj se západonilskou horečkou. Proti viru zika ale tyto pasti fungují úplně stejně dobře. Méně komárů, znamená i menší riziko přenosu nebezpečných infekcí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Grand Challenges Canada

  • Zdroj fotografií: Daniel Pinelo / Grand Challenges Canada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907