Jednoduchý test dokáže odhalit infarkt myokardu během 10 minut

02.09.2020 - Stanislav Mihulka

Nová metoda rychlé detekce hladiny troponinu ve slinách by mohla zachránit život mnoha lidem postižených infarktem myokardu


Reklama

Infarkt myokardu představuje jednu z hlavních příčin úmrtí dnešní doby. Navzdory tomu se ale poměrně často stává, že není u pacienta včas a správně diagnostikován. Symptomy infarktu nejsou příliš specifické – patří mezi ně bolest na hrudníku, může ale jít i bolest krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin. U části nemocných ale infarkt myokardu proběhne jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků. Dobrým vodítkem je při infarktu náhlé zvýšení hladiny proteinu troponinu v krvi. Jeho test z krve pacienta ale trvá asi hodinu, což je při infarktu trestuhodně dlouhá doba.

Jak uvádí Roi Westreich z izraelského výzkumného centra Soroka University Medical Centre, v dnešní době panuje velká poptávka po jednoduchém a hlavně rychlém testu zvýšené hladiny troponinu, který by mohl být použit u každého pacienta s podezřením na infarkt. Právě Westreich a jeho kolegové proto vyvinuli novou metodu pro testování troponinu ze slin. Úžasné je, že výsledek testu je k dispozici za 10 minut.

TIP: Jak na infarkt? Hydrogelové nanokuličky s proteiny nahradí chirurga

Westreichův tým vyzkoušel nový test na 32 lidech s infarktem a 13 zdravých dobrovolnících. První výsledky jsou slibné – test dokázal detekovat infarkt u 84 procent pacientů, které opravdu postihl. Pokud i další experimenty a testy dopadnou dobře, mohl by se z rychlého testu troponinu stát užitečný diagnostický nástroj. Nepochybně by zachránil mnoho životů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907