Jednoduchý test dokáže odhalit infarkt myokardu během 10 minut

Nová metoda rychlé detekce hladiny troponinu ve slinách by mohla zachránit život mnoha lidem postižených infarktem myokardu

02.09.2020 - Stanislav MihulkaInfarkt myokardu představuje jednu z hlavních příčin úmrtí dnešní doby. Navzdory tomu se ale poměrně často stává, že není u pacienta včas a správně diagnostikován. Symptomy infarktu nejsou příliš specifické – patří mezi ně bolest na hrudníku, může ale jít i bolest krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin. U části nemocných ale infarkt myokardu proběhne jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků. Dobrým vodítkem je při infarktu náhlé zvýšení hladiny proteinu troponinu v krvi. Jeho test z krve pacienta ale trvá asi hodinu, což je při infarktu trestuhodně dlouhá doba.

Jak uvádí Roi Westreich z izraelského výzkumného centra Soroka University Medical Centre, v dnešní době panuje velká poptávka po jednoduchém a hlavně rychlém testu zvýšené hladiny troponinu, který by mohl být použit u každého pacienta s podezřením na infarkt. Právě Westreich a jeho kolegové proto vyvinuli novou metodu pro testování troponinu ze slin. Úžasné je, že výsledek testu je k dispozici za 10 minut.

TIP: Jak na infarkt? Hydrogelové nanokuličky s proteiny nahradí chirurga

Westreichův tým vyzkoušel nový test na 32 lidech s infarktem a 13 zdravých dobrovolnících. První výsledky jsou slibné – test dokázal detekovat infarkt u 84 procent pacientů, které opravdu postihl. Pokud i další experimenty a testy dopadnou dobře, mohl by se z rychlého testu troponinu stát užitečný diagnostický nástroj. Nepochybně by zachránil mnoho životů.


Další články v sekci