Jednorožec mezi prvoky: Vědci objevili extrémně vzácného nálevníka

Pětkrát více lidí se prošlo po Měsíci, než kolik jich mělo příležitost spatřit na vlastní oči vzácného nálevníka Legendrea loyezae

30.10.2022 - Stanislav MihulkaNálevník Legendrea loyezae je jako jednorožec mezi prvoky. Přestože byl objeven již v roce 1908, za více než století se jej podařilo spatřit jen čtyřikrát. Jeho výjimečnost podtrhuje i fakt, že k jeho pozorování není zapotřebí žádného sofistikovaného vybavení – stačí obyčejný mikroskop, vzorek vody a pochopitelně velká kupa štěstí.

Na lovu prvoků

Problém s výzkumem prvoků je v tom, že se jimi nezabývá mnoho vědců. A ti, kteří je zkoumají, většinou pořizují vzorky na jednom či jen několika málo místech. Genoveva Estebanová z britské Univerzity v Bournemouthu a její spolupracovníci proto uspořádali rozsáhlý výzkum, při němž během dvou let odebrali přes tisíc vzorků.

Do výzkumu přitom zahrnuli například jezera a rybníky v Polsku, mořské sedimenty v Severním a Středozemním moři i toky v křídovém substrátu v Dorsetu na jihu Anglie. Jejich námaha se vyplatila. Badatelé nalezli přes 500 druhů mikroskopických organismů, včetně pro vědu úplně nových a velice vzácných, jako je právě Legendrea loyezae. Své výsledky vědci publikovali v recenzovaném vědeckém časopisu Protist.

TIP: Z ledu sibiřského permafrostu rozmrzli vířníci staří 24 tisíc let

Nálevníci (Ciliophora, Ciliata) mají buňky s nejsložitější stavbou mezi všemi organismy a představují pozoruhodnou skupinu prvoků, kteří se nalézají v mnoha různých prostředích, v nichž vyznávají rozmanité životní styly. V současné době známe přibližně 2 500 druhů parazitických a 4 700 druhů volně žijících nálevníků. Podle fosilního záznamu nálevníci obývají Zemi již více než 700 milionů let.


Další články v sekci