Jedovatá chobotnička kroužkovaná: Nebezpečná, když se „rozsvítí“

02.09.2020 - Marek Telička

Chobotnice kroužkovaná žije ve vodách západního Tichého oceánu a se svými blízkými příbuznými má mnoho společných vlastností. Jednou z nich je snaha o nenápadnost a možnost okamžité barevné proměny. Jedna vlastnost je u ní ale zcela speciální.

<p>Chobotnice kroužkovaná <em>(Hapalochlaena lunulata)</em> není o moc větší než golfový míček, ale její jed je dost silný na to, aby usmrtil člověka.</p>

Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata) není o moc větší než golfový míček, ale její jed je dost silný na to, aby usmrtil člověka.


Reklama

Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata) se snaží být neviděna, splývá s mořským dnem a většinu života tráví ve skalních škvírách. Přehlédnutelná je však pouze do okamžiku, kdy má pocit bezprostředního ohrožení. V té chvíli se její barvy prudce zvýrazní, většina pokožky zazáří jasně žlutě a modré kroužky, jichž má na těle cca 50–60, se rozsvítí jako neonové poutače. Varuje tak případného útočníka. Navzdory svému drobnému vzrůstu (12 až 20 cm) totiž patří mezi nejnebezpečnější mořské živočichy. 

TIP: Krása obojživelných zvířat – Podivuhodní tvorové země a vody

Smrtící zbraň z chobotničky dělá jed tetrodotoxin, který vylučuje ze svých žláz. Tato látka, kterou používají také ryby z čeledi čtverzubcovitých (Tetraodontidae) a některé žabky z čeledi pralesničkovitých (Dendrobatidae), je asi 1 200× silnější než kyanid. Jed způsobuje ochrnutí svalů a zastavuje i činnost plic. Smrt může nastat už během několika minut.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907