Jedovatí hadi budou kvůli změnám klimatu zřejmě masově migrovat

Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí. Mezi nejohroženější regiony má patřit jižní a jihovýchodní Asie a část Afriky.

10.05.2024 - Martin ReichmanSvětová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý rok je jedovatými hady uštknuto 1,8 až 2,7 milionu lidí, což má za následek až 138 000 úmrtí a nejméně 400 000 amputací a trvalých postižení. WHO v roce 2017 zařadila hadí uštknutí mezi zanedbávané tropické nemoci s nejvyšší prioritou.

Podle čerstvé studie, kterou publikoval odborný časopis Lancet Planetary Health, lze očekávat, že v příštích letech dojde v důsledku klimatických změn k masivní migraci jedovatých hadů. Nejvíce ohrožení budou podle vědců lidé ve středně a nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii, a také v částech Afriky.

Jedovatí hadí migranti

Vědci modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o nichž je známo, že mohou ohrozit člověka na životě, aby pochopili, kde by různé druhy mohly do roku 2070 najít příznivé klimatické podmínky.

Většina jedovatých hadů bude v důsledku úbytku tropických a subtropických ekosystémů do roku 2070 méně rozšířená. U některých druhů, jako je například zmije gabunská (Bitis gabonica), se ale podle studie zvětší jejich přirozené prostředí až o 250 procent. Vědci také předpokládají, že místa výskytu zmije skvrnité (Vipera aspis) a zmije rohaté (Cerastes cerastes) se do roku 2070 více než zdvojnásobí. Jiné druhy – například křovináře nosatého (Porthidium nasutum), čekají naopak hubená léta. Podle vědců by se životní prostor těchto jihoamerických a středoamerických jedovatých plazů mohl zmenšit až o 70 %. 

„Jelikož se stále více půdy přeměňuje na zemědělskou a na půdu k chovu hospodářských zvířat, ničí se a fragmentují přirozená stanoviště, na kterých jsou hadi závislí,“ uvádějí autoři studie. Některé druhy se novým podmínkám nejspíš dokážou přizpůsobit a změny v krajině pro ně mohou představovat vítaný nový zdroj potravy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý rok je jedovatými hady uštknuto 1,8 až 2,7 milionu lidí, což má za následek až 138 000 úmrtí a nejméně 400 000 amputací a trvalých postižení.


Další články v sekci