Jeskynní lidé: 30 000 000 Číňanů žije v jeskynních obydlích

20.01.2018 - Lucie Pešinová

Každý ví, že jeskyně obývali neandrtálci. Umíte si ale představit, že by v nich žili civilizovaní lidé 21. století? V Číně to není nic neobvyklého! Mnoho obyvatel na svá obydlí nedá dopustit

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.
Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Reklama

Šestačtyřicetiletý Žen Šou-chua, který se v jeskyni narodil, říká: „V létě je v jeskyni příjemně chladno a v zimě zase teplo. A také je tam ticho a bezpečí“. I když se v mládí musel odstěhovat za prací do panelového domu ve městě, na stáří se chce do jeskyně zase vrátit. Na horním a středním toku Žluté řeky v severní Číně existuje nespočet těchto obydlí vyhloubených v žluté zemině zdejší náhorní plošiny. Dlouhé klenuté místnosti mají půlkruhový vchod zakrývaný rýžovým papírem či barevnými dekami, luxusnější příbytky pak vyčnívají ze skalní stěny a jsou zpevněny cihlami, někdy mají i více místností a výjimkou není ani zavedená elektřina a voda.

Mao Ce-tung i Si Ťin-pching

Jeskynní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. Během proslulého Dlouhého pochodu Rudé armády Komunistické strany Číny v polovině 30. let 20. století v nich našel poblíž Jen-anu v provincii Šen-si úkryt vůdce Mao Ce-tung. Ve skalním obydlí strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching. Do exilu v provincii Šen-si byl poslán během kulturní revoluce, která propukla v druhé polovině 60. let. 

Ekologické bydlení

Jeskynní obydlí si v poslední době vysloužila hluboké uznání architektů jako efektivní forma ekologického bydlení. „Šetří energii. Rolníci navíc mohou získat další ornou půdu pro pěstování plodin, pokud si postaví své domy ve svahu. A stavba také nestojí tolik peněz a není k ní zapotřebí takových dovedností,“ říká Liou Ťia-pching z výzkumného střediska ekologické architektury v Si-anu a pravděpodobně jeden z největších expertů na jeskynní bydlení. Před několika lety se Liou sám podílel na návrhu a stavbě moderní varianty tradičních jeskynních příbytků, díky čemuž se dostal v roce 2006 do finále prestižní soutěže World Habitat Award.

Turistická atrakce

Turisté, kteří by chtěli tuto neobvyklou formu bydlení vyzkoušet, si mohou nějaké to čínské skalní obydlí pronajmout. Měsíční pronájem jednoduché jednopokojové jeskyně bez kanalizace vás vyjde na třicet dolarů, tedy v přepočtu asi 600 korun. Koupě luxusnější jeskyně se třemi pokoji a koupelnou stojí kolem 46 000 dolarů.

TIP: Poustevník 21. století: Jeskynní muž žije 40 let v argentinských horách

Za požitkem z bydlení v jeskyni však není nutné cestovat až do Číny. Podzemním sídlištěm se může pochlubit i například jihoaustralské městečko Coober Pedy. Pronajmout si jeskyni můžete i v Evropě. Například ve španělském městečku Purullena v provincii Granada se můžete ubytovat v jeskynním hotelu, podobnou atrakci nabízí i italská Matera. Jeskynní obydlí se nachází prakticky všude na světě, pouze v Číně v nich však dosud bydlí přes 30 milionů lidí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907