Reklama


Jestli chcete být zdraví, tak z léčby vynechte syrové stonožky

02.08.2017 - Stanislav Mihulka

Stonožky oblíbené v tradiční čínské medicíně mohou přenášet nebezpečné červy

<p>Čínskou stonožku je lepší nejíst syrovou</p>

Čínskou stonožku je lepší nejíst syrovou


Reklama

V čínské lidové medicíně rádi využívají rozmanité druhy rostlin a živočichů. V některých případech skutečně pomáhají. Jindy se stává, že poptávka výrobců léčivých prostředků ohrožuje vzácné druhy. A někdy dochází k tomu, že tradiční léčba spíše pacienty ohrožuje, než aby léčila.

Čínští vědci a lékaři se nedávno setkali s matkou a synem, kteří se preventivě chránili před nachlazením v zimě pojídáním syrových stonožek. Tato stvoření sice nevypadají příliš poživatelně, ale v čínské tradiční medicíně jsou oblíbená.

TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů

Jestli stonožky skutečně chrání před zimními virózami, to dostupné informace neuvádějí. Vědci ale překvapeně zjistili, že stonožky mohou být nakažené nebezpečnými hlísticemi plícnicemi druhu Angiostrongylus cantonensis. A těmito plícnicemi se od stonožek nakazila i zmíněná rodina. Infekce těchto červů mohou způsobit meningitidu, tedy zánět mozkových blan, který v některých případech končí trvalým postižením a někdy i smrtí. Tradiční medicína není bez rizika.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Infectious Disease News

  • Zdroj fotografií: Yasunori Koide / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velké zemětřesení v roce 1923 usmrtilo přes 100 tisíc lidí. Ještě silnější bylo to z roku 2011 při kterém zemřelo okolo 16 tisíc lidí.

Zajímavosti

Do Evropy se orientální parfémy dostaly s křižáckými vojsky. Vzbudily nadšení a obrovský zájem. Netrvalo dlouho a první ryze evropský parfém byl na světě. Ve 14. století si jej pro sebe nechala namíchat uherská královna Alžběta.

Historie

Australský pikachu je barevná mutace vačnatce jménem kusu liščí. 

Věda

Kosmická loď Dragon během mise CRS-10.

Vesmír
Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907