Jestli chcete být zdraví, tak z léčby vynechte syrové stonožky

02.08.2017 - Stanislav Mihulka

Stonožky oblíbené v tradiční čínské medicíně mohou přenášet nebezpečné červy

<p>Čínskou stonožku je lepší nejíst syrovou</p>

Čínskou stonožku je lepší nejíst syrovou


Reklama

V čínské lidové medicíně rádi využívají rozmanité druhy rostlin a živočichů. V některých případech skutečně pomáhají. Jindy se stává, že poptávka výrobců léčivých prostředků ohrožuje vzácné druhy. A někdy dochází k tomu, že tradiční léčba spíše pacienty ohrožuje, než aby léčila.

Čínští vědci a lékaři se nedávno setkali s matkou a synem, kteří se preventivě chránili před nachlazením v zimě pojídáním syrových stonožek. Tato stvoření sice nevypadají příliš poživatelně, ale v čínské tradiční medicíně jsou oblíbená.

TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů

Jestli stonožky skutečně chrání před zimními virózami, to dostupné informace neuvádějí. Vědci ale překvapeně zjistili, že stonožky mohou být nakažené nebezpečnými hlísticemi plícnicemi druhu Angiostrongylus cantonensis. A těmito plícnicemi se od stonožek nakazila i zmíněná rodina. Infekce těchto červů mohou způsobit meningitidu, tedy zánět mozkových blan, který v některých případech končí trvalým postižením a někdy i smrtí. Tradiční medicína není bez rizika.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Infectious Disease News

  • Zdroj fotografií: Yasunori Koide / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907