Jezero na jihu Finska ukrývalo 4,4 tisíce let starou šamanskou hůl v podobě hada

03.07.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Prastará hůl ve tvaru zmije nebo podobného hada mohla sloužit nějakému šamanovi anebo byla vhozena do jezera jako obětina.</p>

Prastará hůl ve tvaru zmije nebo podobného hada mohla sloužit nějakému šamanovi anebo byla vhozena do jezera jako obětina.


Reklama

Je to jako začátek dávného mýtu. Bylo jedno jezero, ve kterém dlouhé tisíce let spočívala magická hůl ve tvaru hada. Žádná pohádka to ale není. Dotyčné jezero se nachází v lokalitě Järvensuo, severovýchodně od města Turku na jihu Finska. Archeologové v něm objevili dřevěnou hůl ve tvaru hada, kterou mohl před 4,4 tisíci let používat nejspíš nějaký šaman.

Vykopávky vedla archeoložka Satu Koivisto z University of Turku, která je specialistkou na archeologii v mokřadech a podobných místech. Nachází se v nich spousta zajímavých věcí, ale hůl ve tvaru hada je rozhodně unikátní. Nalezená hůl měří 53 centimetrů a vyřezaná byla z jediného kusu dřeva. Zobrazení hada je velmi naturalistické a připomíná užovku obojkovou nebo spíše zmiji obecnou.

TIP: Ve vysokohorském jezeře Titicaca objevili archeologové dávné obětiny bohům

Ve stejné lokalitě bylo objeveno mnoho artefaktů souvisejících s chytáním ryb. S hadí holí mohl čarovat šaman dávných rybářů. V těchto končinách bývají hadi často spojováni se symbolickými významy. Podle některých odborníků mohla být hůl do jezera vhozena záměrně, jako obětina. Výzkum nalezené hole i celé lokality stále probíhá, takže se časem možná dozvíme další podrobnosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907