Jezero na jihu Finska ukrývalo 4,4 tisíce let starou šamanskou hůl v podobě hada

03.07.2021 - Stanislav MihulkaJe to jako začátek dávného mýtu. Bylo jedno jezero, ve kterém dlouhé tisíce let spočívala magická hůl ve tvaru hada. Žádná pohádka to ale není. Dotyčné jezero se nachází v lokalitě Järvensuo, severovýchodně od města Turku na jihu Finska. Archeologové v něm objevili dřevěnou hůl ve tvaru hada, kterou mohl před 4,4 tisíci let používat nejspíš nějaký šaman.

Vykopávky vedla archeoložka Satu Koivisto z University of Turku, která je specialistkou na archeologii v mokřadech a podobných místech. Nachází se v nich spousta zajímavých věcí, ale hůl ve tvaru hada je rozhodně unikátní. Nalezená hůl měří 53 centimetrů a vyřezaná byla z jediného kusu dřeva. Zobrazení hada je velmi naturalistické a připomíná užovku obojkovou nebo spíše zmiji obecnou.

TIP: Ve vysokohorském jezeře Titicaca objevili archeologové dávné obětiny bohům

Ve stejné lokalitě bylo objeveno mnoho artefaktů souvisejících s chytáním ryb. S hadí holí mohl čarovat šaman dávných rybářů. V těchto končinách bývají hadi často spojováni se symbolickými významy. Podle některých odborníků mohla být hůl do jezera vhozena záměrně, jako obětina. Výzkum nalezené hole i celé lokality stále probíhá, takže se časem možná dozvíme další podrobnosti.


Další články v sekci