Ve vysokohorském jezeře Titicaca objevili archeologové dávné obětiny bohům

04.04.2019 - Stanislav Mihulka

Archeologové s potápěčskou výbavou vyzvedli celou sbírku artefaktů dávné kultury Tiwanaku ze dne slavného jezera v Andách

<p>Objevené artefakty z jezera Titicaca</p>

Objevené artefakty z jezera Titicaca


Reklama

Tým potápěčů archeologů objevil pozoruhodnou sbírku artefaktů v hlubinách slavného jezera Titicaca. Jde o největší vysokohorské jezero na světě a zároveň největší jezero Jižní Ameriky, které se nalézá v Centrálních Andách, na pomezí Peru a Bolívie, v nadmořské výšce 3 812 metrů. Mezi nalezenými předměty jsou pěkné kamenné figurky zvířat nebo zlaté medailony.

Podle odborníků jde o možné obětiny nadpřirozeným božstvům, které vysoce postavení příslušníci kultury Tiwanaku obětovali na malém ostrově, dnes zatopeném vodami jezera. Tito lidé založili první velký státní útvar v Andách, který existoval zhruba mezi lety 500 a 1100 našeho letopočtu.

TIP: Místo příšery vědci objevili pod hladinou jezera 3 000 let starou pevnost

Není to poprvé, kdy potápěči v tomto jezeře objevili něco zajímavého pro archeology. Někteří místní lidé tvrdí, že jezero Titicaca je bezedné. Ve skutečnosti je hluboké průměrně 107 metrů a na dně jezera se nachází množství artefaktů z různých období historie. První nálezy si zde připsal amatérský potápěč z Japonska v roce 1977 a od té doby jich známe celou řadu, včetně rozličné keramiky, kamenných předmětů i cenností ze zlata a stříbra.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907