Ve vysokohorském jezeře Titicaca objevili archeologové dávné obětiny bohům

04.04.2019 - Stanislav Mihulka

Archeologové s potápěčskou výbavou vyzvedli celou sbírku artefaktů dávné kultury Tiwanaku ze dne slavného jezera v Andách

<p>Objevené artefakty z jezera Titicaca</p>

Objevené artefakty z jezera Titicaca


Reklama

Tým potápěčů archeologů objevil pozoruhodnou sbírku artefaktů v hlubinách slavného jezera Titicaca. Jde o největší vysokohorské jezero na světě a zároveň největší jezero Jižní Ameriky, které se nalézá v Centrálních Andách, na pomezí Peru a Bolívie, v nadmořské výšce 3 812 metrů. Mezi nalezenými předměty jsou pěkné kamenné figurky zvířat nebo zlaté medailony.

Podle odborníků jde o možné obětiny nadpřirozeným božstvům, které vysoce postavení příslušníci kultury Tiwanaku obětovali na malém ostrově, dnes zatopeném vodami jezera. Tito lidé založili první velký státní útvar v Andách, který existoval zhruba mezi lety 500 a 1100 našeho letopočtu.

TIP: Místo příšery vědci objevili pod hladinou jezera 3 000 let starou pevnost

Není to poprvé, kdy potápěči v tomto jezeře objevili něco zajímavého pro archeology. Někteří místní lidé tvrdí, že jezero Titicaca je bezedné. Ve skutečnosti je hluboké průměrně 107 metrů a na dně jezera se nachází množství artefaktů z různých období historie. První nálezy si zde připsal amatérský potápěč z Japonska v roce 1977 a od té doby jich známe celou řadu, včetně rozličné keramiky, kamenných předmětů i cenností ze zlata a stříbra.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Kuiperův pás původně 30krát překonával hmotnost naší planety, dnes je však 99 % této hmoty „nezvěstných“.

Vesmír

Britští sapéři stavějí most na západní frontě, 1917

Válka
Věda

Návrat Johannese a Friedricha, synů hraběte ze Stadionu z kavalírské cesty. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907