Jihoafrický stříbřenec pcháčohlavý: Rostlina, kterou ani požáry nezabijí

06.04.2022 - Marek Telička

Rostlině s pozoruhodným českým názvem stříbřenec pcháčohlavý se v angličtině říká královská nebo obří protea, případně medový hrnek. Stříbřenec je skvěle adaptován na krajinné požáry díky velmi silnému stonku, jenž je opatřen mnoha spícími pupeny, chráněnými silnou kůrou, z nichž po požáru vyraší nový život.

<p>Stříbřenec pcháčohlavý mnohdy kvete celoročně, na jižní polokouli ovšem nejvíce od srpna do dubna. Květenství je lemováno několika řadami střechovitě se kryjících listenů krémové až karmínové barvy.</p>

Stříbřenec pcháčohlavý mnohdy kvete celoročně, na jižní polokouli ovšem nejvíce od srpna do dubna. Květenství je lemováno několika řadami střechovitě se kryjících listenů krémové až karmínové barvy.


Reklama

Stříbřenec pcháčový (Protea cynaroides) je stálezelený až dva metry vysoký keř, jenž má původní domov v Jihoafrické republice, provinciích Západní a Východní Kapsko. Dnes se ovšem pěstuje v tropických a subtropických oblastech celého světa, zejména v Austrálii, na Novém Zélandě a na Havaji.

Stříbřenec pcháčový má celkem 81 barevných zahradních variací. U některých odrůd je růžová barva květů a červené okraje listů nahrazena krémově žlutou. V místech, kde byl introdukován, občas zplaňuje. Roste od úrovně moře až po nadmořskou výšku 1 500 metrů.

Název rostlinné čeledi Proteaceae i rodu Protea, do kterého P. cynaroides patří, je odvozen od jména řeckého boha Protea, božstva, které bylo schopno projevovat se v mnoha podobách. To je příhodné přirovnání, protože jak čeleď, tak rod jsou známé svou úžasnou rozmanitostí a pestrostí květů a listů.

TIP: Životodárná síla zuřícího ohně: Požáry lesa a krajiny

Stříbřenec pcháčový je národní květinou Jihoafrické republiky a jako takový propůjčuje své jméno národnímu kriketovému týmu, jehož přezdívka je Proteas. Na začátku 90. let 20. století se vedla debata o tom, zda a jak by se tato květina měla dostat na dresy národních ragbyových týmů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907