Jihoamerický „čuník s chobotem“: Co jste možná nevěděli o tapírech

30.09.2022 - Marek Telička

Tapír jihoamerický je jedním ze čtyř zbývajících druhů tapírů, které dosud můžeme naživo spatřit. Tapíři patří mezi vývojově prastará zvířata, která se po zemském povrchu proháněla již před padesáti miliony let

<p>Hříva na krku odlišuje tapíra jihoamerického <em>(Tapirus terrestris)</em> od ostatních druhů tapírů.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Hříva na krku odlišuje tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris) od ostatních druhů tapírů. (foto: Shutterstock)


Reklama

Tapíři v nížinách jsou skvělí plavci a umí se i potopit pod hladinu. Ve vodě hledají také úkryt před nebezpečím. Zároveň se dokážou rychle pohybovat po pevné zemi, dokonce i v hornatém terénu. Mají špatný zrak, ale v přítmí pralesa se dobře orientují díky skvělému čichu a sluchu. 

Bratranci koní 

Systematická zoologie řadí tapíry, včetně tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris), mezi lichokopytníky, což znamená, že jsou bratranci nosorožců a koní. Asijské pralesní nosorožce připomínají způsobem života a v mnoha ohledech se podobají rovněž divokým prasatům. Tapíři jsou býložravci, kteří svůj pohyblivý čumák používají ke krmení. Jejich potravou jsou listy, poupata, výhonky a malé větve stromů. Živí se rovněž trávou, vodními rostlinami a v neposlední řadě ovocem palem.

Samice tapírů jsou březí po dobu 13 až 14 měsíců a po dalších 14–15 měsících od porodu mohou znovu mít mládě. Novorozená mláďata váží kolem 7–8 kilogramů a prvních šest měsíců je matka kojí. Pohlavní dospělosti dosahují ve třetím roce života. Díky své mohutnosti (váží až 300 kg a dorůstají výšky okolo 1,2 m v kohoutku) nemají tapíři příliš mnoho nepřátel. Jejich hlavními predátory jsou velké kočkovité šelmy jako jaguáři a pumy. Mláďata se mohou stát kořistí anakond.

Člen „velké pětky“

Odborníci odhadují, že během posledních tří generací ubylo 30 % tapírů jihoamerických, a to kvůli ztrátě prostředí, ilegálnímu lovu a konkurenci lidmi chovaného dobytka. V případě, že by se sestavovala „velká pětka“ jihoamerických tropů, tapír jihoamerický by do ní určitě patřil. Mimo jiné proto, že je největším jihoamerickým suchozemským zvířetem. Žije nejen v oblasti amazonských deštných pralesů, ale také v bolivijském Chaco či v největším mokřadu na Zemi – v brazilském Pantanalu.

TIP: Největší „morčata“ na světě: Jihoamerické kapybary mají smysl pro rodinný život

Do dnešních dní přežily celkem čtyři druhy tapírů. Tři v Jižní Americe – tapír jihoamerický (Tapirus terrestris), tapír středoamerický (Tapirus bairdii), tapír horský (Tapirus pinchaque) – a tapír čabrakový (Tapirus indicus), který obývá pralesy indomalajské oblasti.

Co ještě o tapírech nevíte

  • Dospělý tapír váží až 300 kg a dorůstá výšky 1,2 m v kohoutku
  • Samice tapírů jsou březí po dobu 13 měsíců, rodí jedno mládě
  • Během posledních zhruba 40 let ubyla více než třetina populace
  • Odhaduje se, že tapíři se dožívají maximálního věku 25–30 let
  • Kvůli setrvalé redukci populace a úbytku přirozeného prostředí je považován za zranitelný druh

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907