Jistota opičího kladiva: Malpy jsou v použití nástrojů stejně zručné jako lidé

08.05.2019 - Zuzana Teličková

Dorothy Fragaszyová z University of Georgia již dlouho zkoumá schopnosti primátů. Při svém výzkumu zjistila, že malpy pruhohřbeté v některých ohledech vykazují stejnou zručnost jako lidé

<p>Malpa pruhohřbetá při používání kamenného „kladiva“ ve volné přírodě.</p>

Malpa pruhohřbetá při používání kamenného „kladiva“ ve volné přírodě.


Reklama

Malpy pruhohřbeté (Cebus libidinosus) jsou prvními primáty mimo čeleď hominidů (kam patří gorily, orangutani a šimpanzi), u nichž byla objevena schopnost používat nástroje. Když chtějí malpy vyloupnout jádro ořechu, vyhledají kámen, na nějž ořech položí a jiným kamenem jej zručně rozbijí.

Při experimentu mělo deset malp rozbíjet ořechy a vědci natáčeli a analyzovali způsob, jakým opice staví ořech na plochu kamene. Malpy každým ořechem několikrát poklepaly na plochu spodního kamene a teprve potom jej rozbily. V 71 až 94 procentech pokusů dokázaly položit ořech na kámen v nejstabilnější poloze, takže se neskutálel dolů. Stejný úkol dostalo také čtrnáct dobrovolníků – sedm mužů a sedm žen. Jelikož malpy používají k ohledání ořechu pouze hmat, měli lidé při pokusu zavázané oči.

TIP: Co se v mládí naučíš: Matky šimpanzů učí své potomky používat nástroje

Výsledek experimentu ukázal, že opice i lidé dosáhli zcela stejných výsledků, jen způsob zacházení s ořechem se lišil. Lidé neťukali plodem o kámen, ale pečlivě ho ohmatávali a převalovali v rukou. Rozdílné metody poznávání tvaru ořechu jsou zřejmě dány velikostí dlaně, která je u lidí o mnoho větší než u malp.

Výsledky naznačují, že lidé a opice dokážou nástroje používat velmi podobně a pro dosažení maximálního efektu přitom vynaložit minimální námahu. Názorně tak vidíme předchůdce lidské schopnosti přizpůsobit nástroje různým potřebám a účinně je používat v odlišných podmínkách.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: University of Georgia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907