Jízda na koni je nebezpečnější než lyžování nebo i jízda na motorce

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, což jistě potvrdí nejen milovníci koní. Jak ale ukazuje statistika úrazů, nejde o koníček bez rizika. Ba co víc, jízda na koni je třikrát nebezpečnější než třeba jízda na motorce

19.10.2021 - Stanislav MihulkaPro mnoho lidí ve Spojených státech, ale i v dalších koutech světa, je jízda na koni sportem ve volné přírodě i odpočinkem od každodenní rutiny. Jak ale ukazují údaje z národní databáze úrazů US National Trauma Data Bank, nejde o koníček bez rizika. 

Čerstvá studie mapující poslední dekádu jasně ukazuje, že jízda na koni znamená častější poukaz do nemocnice než třeba lyžování. Jízda na koni je také rizikovější než americký fotbal, a dokonce i než jízda na motorce. K podobným výsledkům dospěla i dřívější studie z Velké Británie. Podle ní motocyklisté utrpí v průměru 0,14 zranění na každých 1000 hodin jízdy, zatímco u jezdců na koni je to průměrně 0,49 zranění na 1000 hodin jízdy.

TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání

Záměrem autorů nového výzkumu přitom není jen varovat před rizikem jízdy na koni. Upozorňují především na fakt, že hlavně rekreační jezdci trestuhodně zanedbávají prevenci zranění a úmrtí. V letech 2006 až 2017 bylo v USA při jízdě na koni vážněji zraněno asi 25 tisíc lidí a 320 z nich na následky poranění bohužel zemřelo. Například při americkém fotbalu se zraní podstatně méně lidí, ale příslušné sportovní organizace přitom vedou intenzivní kampaně ve prospěch lepší ochrany hráčů. Jízda na koni bez ochranných přileb a vest možná někomu připadá romantická, ve skutečnosti jde ale o hazard se zdravím.


Další články v sekci