Jízda na koni je nebezpečnější než lyžování nebo i jízda na motorce

19.10.2021 - Stanislav Mihulka

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, což jistě potvrdí nejen milovníci koní. Jak ale ukazuje statistika úrazů, nejde o koníček bez rizika. Ba co víc, jízda na koni je třikrát nebezpečnější než třeba jízda na motorce

<p>Cválat na koni bez ochranného vybavení je možná romantické, ale také riskantní.</p>

Cválat na koni bez ochranného vybavení je možná romantické, ale také riskantní.


Reklama

Pro mnoho lidí ve Spojených státech, ale i v dalších koutech světa, je jízda na koni sportem ve volné přírodě i odpočinkem od každodenní rutiny. Jak ale ukazují údaje z národní databáze úrazů US National Trauma Data Bank, nejde o koníček bez rizika. 

Čerstvá studie mapující poslední dekádu jasně ukazuje, že jízda na koni znamená častější poukaz do nemocnice než třeba lyžování. Jízda na koni je také rizikovější než americký fotbal, a dokonce i než jízda na motorce. K podobným výsledkům dospěla i dřívější studie z Velké Británie. Podle ní motocyklisté utrpí v průměru 0,14 zranění na každých 1000 hodin jízdy, zatímco u jezdců na koni je to průměrně 0,49 zranění na 1000 hodin jízdy.

TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání

Záměrem autorů nového výzkumu přitom není jen varovat před rizikem jízdy na koni. Upozorňují především na fakt, že hlavně rekreační jezdci trestuhodně zanedbávají prevenci zranění a úmrtí. V letech 2006 až 2017 bylo v USA při jízdě na koni vážněji zraněno asi 25 tisíc lidí a 320 z nich na následky poranění bohužel zemřelo. Například při americkém fotbalu se zraní podstatně méně lidí, ale příslušné sportovní organizace přitom vedou intenzivní kampaně ve prospěch lepší ochrany hráčů. Jízda na koni bez ochranných přileb a vest možná někomu připadá romantická, ve skutečnosti jde ale o hazard se zdravím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907