Jízda na koni je nebezpečnější než lyžování nebo i jízda na motorce

19.10.2021 - Stanislav Mihulka

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, což jistě potvrdí nejen milovníci koní. Jak ale ukazuje statistika úrazů, nejde o koníček bez rizika. Ba co víc, jízda na koni je třikrát nebezpečnější než třeba jízda na motorce

<p>Cválat na koni bez ochranného vybavení je možná romantické, ale také riskantní.</p>

Cválat na koni bez ochranného vybavení je možná romantické, ale také riskantní.


Reklama

Pro mnoho lidí ve Spojených státech, ale i v dalších koutech světa, je jízda na koni sportem ve volné přírodě i odpočinkem od každodenní rutiny. Jak ale ukazují údaje z národní databáze úrazů US National Trauma Data Bank, nejde o koníček bez rizika. 

Čerstvá studie mapující poslední dekádu jasně ukazuje, že jízda na koni znamená častější poukaz do nemocnice než třeba lyžování. Jízda na koni je také rizikovější než americký fotbal, a dokonce i než jízda na motorce. K podobným výsledkům dospěla i dřívější studie z Velké Británie. Podle ní motocyklisté utrpí v průměru 0,14 zranění na každých 1000 hodin jízdy, zatímco u jezdců na koni je to průměrně 0,49 zranění na 1000 hodin jízdy.

TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání

Záměrem autorů nového výzkumu přitom není jen varovat před rizikem jízdy na koni. Upozorňují především na fakt, že hlavně rekreační jezdci trestuhodně zanedbávají prevenci zranění a úmrtí. V letech 2006 až 2017 bylo v USA při jízdě na koni vážněji zraněno asi 25 tisíc lidí a 320 z nich na následky poranění bohužel zemřelo. Například při americkém fotbalu se zraní podstatně méně lidí, ale příslušné sportovní organizace přitom vedou intenzivní kampaně ve prospěch lepší ochrany hráčů. Jízda na koni bez ochranných přileb a vest možná někomu připadá romantická, ve skutečnosti jde ale o hazard se zdravím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907