Jméno i příjmení jako osud: To, jak se jmenujeme, ovlivňuje naši osobnost

23.10.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Naše příjmení (ale i jméno) do jisté míry ovlivňuje, kým se stáváme – což odráží rovněž hypotéza nazvaná nominativní determinismus. Podle nedávno zveřejněné studie badatelů z oddělení marketingu na Georgetown University platí, že čím blíž se první písmeno našeho příjmení nachází konci abecedy, tím větší máme tendenci jednat impulzivně. Uvedené vědci vysvětlují tím, že pokud jsme byli už jako děti na konci seznamu, jsme náchylnější rychle přijmout „časově omezené nabídky“, abychom nepropásli žádnou šanci.

TIP: Trolebuzina, Dazdraperma, Perkosraka: Bizarní křestní jména sovětského socialismu

Podle další práce, publikované v magazínu Economics of Education Review, souvisí první písmeno příjmení i s úspěšností ve škole. Při zkoumání jmen 90 tisíc českých studentů odborníci zjistili, že lidé s příjmením na začátku abecedy byli v průměru úspěšnější v běžných testech, ale i v přijímacích zkouškách na univerzity.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907