Josef II.: Svérázný císař-reformátor

15.03.2016

Josef II. (1741-1790) -<p>Josef II. (1741-1790)</p>
Josef II. (1741-1790) -

Josef II. (1741-1790)


Reklama

Životní dráha císaře Josefa II. byla přesně vytyčena. Odmalička byl hýčkán a zároveň v něm bylo upevňováno vědomí o vlastní výlučnosti. „Nic jsem neudělal, jen jsem chtěl.“ Těmito slovy zhodnotil svoji téměř desetiletou vládu Josef II., panovník habsburské monarchie, který během své vlády vydal přibližně 6 000 reformních výnosů, patentů a nařízení.

TIP: Přečtěte si více o vládě jednoho z nejvýraznějších panovníků v dějinách habsburské monarchie

Soukromý život v troskách

Uprostřed sedmileté války vyjednala Marie Terezie s bourbonskými dvory sňatek svého syna s Marií Alžbětou Bourbonskou – Isabelou Parmskou, vnučkou Ludvíka XV. Svatba se konala v roce 1760 ve Vídni. Rodinné štěstí však netrvalo dlouho. Nejprve se narodila dcera Tereza, která zemřela už v osmi letech. V roce 1763 zemřela na neštovice Josefova manželka i novorozená dcera Kristina. V této pro Josefa zoufalé situaci nenapadlo Marii Terezii nic lepšího než vmanipulovat syna do dalšího, zcela účelového sňatku s nehezkou Josefou Bavorskou. V roce 1765 se s ní Josef formálně oženil, ale až do její smrti v roce 1767 se jí vyhýbal.

Tolerantní „osvoboditel sedláků“

Krátce po Josefově svatbě zemřel jeho otec František Lotrinský. Tím přecházel na Josefa titul císaře svaté říše římské, ale skutečná moc patřila jeho osmačtyřicetileté matce. Ta svého syna jmenovala pouze spoluvládcem. V roce 1780 Marie Terezie ve svých třiašedesáti letech zemřela. Josef zůstal zcela sám, ale zato se rychle pustil do díla. Začal církevní reformou – toleranční patent (v roce 1781) uzákonil snášenlivost vůči luteránům, kalvinistům, řeckokatolickému a pravoslavnému vyznání i Židům. Ústředním záměrem patentu bylo podřídit církevní život svrchovanosti josefínského státu, následovalo zrušení církevních řádů, které se nevěnovaly vyučování nebo péči o nemocné.

Císařovo úsilí o blaho státu přineslo Rakousku velký hospodářský rozkvět. Zvýšená péče o veřejné zdraví a hygienu přinesla řadu prospěšných nařízení. Krajští lékaři měli za úkol kontrolovat zdravotní stav ve svém regionu, přezkušovat porodní báby a kontrolovat lékárny. Manufaktury rostly jako houby po dešti a Josef chránil domácí produkci zavedením přísných celních předpisů. Více než s podporou rozvíjejícího se průmyslu je však Josefovo jméno spjato s „osvobozením sedláků“, jímž vstoupil do dějin. Dne 1. listopadu 1781 byl vydán tzv. Patent o zrušení nevolnictví, které bylo nahrazeno mírnějším poddanstvím a nadále byla zachována robota, která přetrvala až do roku 1848. Toho už se císař nedožil. Dne 20. února 1790, rok po vydání patentu rušícím robotu, byl největší reformátor mezi Habsburky mrtev.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 6/2007

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907