Jsem svobodný, ale léčím se: Čím se vyznačuje chorobná touha po svobodě?

27.09.2016 - Kateřina Vašků

Může člověk onemocnět touhou po svobodě?


Reklama

Opravdu existuje termín „eleutherofilie“, který označuje „manickou, až šílenou touhu po svobodě“. Někteří vědci – například psycholog John G. Robertson – jej pak skutečně používají v lékařském kontextu, a to pro iracionální poruchu spojenou s nezadržitelnou touhou po svobodě. Podle většiny odborníků však touha po svobodě představuje normální lidskou emocionální reakci. 

Opakem uvedené poruchy je potom eleutherofobie – a takto postižený jedinec se svobody naopak panicky obává. Zmíněná porucha se objevuje například u vězňů, kteří strávili dlouhé roky v cele a po propuštění mají hrůzu ze života na svobodě.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907