Kam vás v Česku dovezou nejprodávanější elektromobily?

11.07.2017 - Komerční prezentace

Doveze vás elektromobil na jedno nabití z Prahy do Brna? Některé nejnovější modely tichých bezemisních vozidel to zvládnou levou zadní, s jinými budete muset najít nabíjecí stanici. Podívejte se, která žihadla na elektřinu bez nabíjení ujedou klidně i vzdálenost mezi Prahou a Ostravou nebo dokonce mezi Ostravou a Plzní.

Z Ostravy do Plzně vás doveze jen Tesla Model S -<p>Trasu z Ostravy do Plzně zvládne z pětice v tuzemsku aktuálně nejprodávanějších elektromobilů bez dobíjení pouze model Tesla Model S.</p>
Z Ostravy do Plzně vás doveze jen Tesla Model S -

Trasu z Ostravy do Plzně zvládne z pětice v tuzemsku aktuálně nejprodávanějších elektromobilů bez dobíjení pouze model Tesla Model S.


Reklama

Za posledních 12 měsíců si čeští milovníci čtyř kol na elektrický pohon do svých garáží odvezli přes 300 vozů. Uvádí to evropská agentura EAFO (European Alternative Fuels Organization). Které značky patří mezi nejoblíbenější?

Nejprodávanější český elektromobil: BMW i3

Trhu s elektrickými vozy v Česku dominují čtyři značky, BMW, Tesla, Nissan a Volkswagen. Nejčastěji nasedali čerství řidiči elektromobilů do BMW i3 (89 případů). Hodně si oblíbili i Model S od Tesly (51 prodaných kusů) a Nissan Leaf (50). Pro bramborovou medaili si dojel Volkswagen e-Golf, za jehož volant usedlo 42 nových řidičů. Dobře se umístilo i SUV od Tesly, Model X. Tento elektromobil si pořídilo 32 Čechů.

Z Ostravy do Plzně vás doveze jen Tesla Model S

Doby, kdy vás elektrické vozítko s odřenýma ušima, nebo spíš s odřenými pneumatikami, dopravilo z Olomouce do Brna, jsou už dávno pryč. Dojezdová vzdálenost na jedno nabití se každým rokem prodlužuje.

Kdo si pohrává s myšlenkou nákupu elektromobilu, možná ho zarazí, že právě čísla dojezdu uváděná v Evropě a v zámoří pro naprosto totožné vozy se liší klidně i o více než 100 kilometrů.

Dojezd 5 nejprodávanějších elektromobilů v ČR za posledních 12 měsíců
pořadíelektromobildojezd EPAdojezd NEDC
1.BMW i3130 až 183 km dle typuaž 200 km
2.Tesla Model S401 až 539 km dle typuaž 632 km
3.Nissan Leaf135 až 172 km dle typuaž 250 km
4.Volkswagen e-Golf201 kmaž 300 km
5.Tesla Model X400 až 414 km dle typuneuvedeno

 

Na starém kontinentu využíváme metodiku NEDC, tedy nových evropských jízdních cyklů, zatímco Američané spoléhají na testy prováděné Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA). Většina majitelů elektromobilů považuje americké hodnoty za bližší realitě. Testy pod hlavičkou EPA totiž probíhají důsledněji. Například zatímco testování jízdy ve městě trvá 31 minut v USA, v Evropě to mají „z krku“ za pouhých 13 minut.

I nejrychlejší cesta autem z Ostravy do Plzně se natáhne minimálně na 461 kilometrů. Proto z pětice nejprodávanějších elektrických vozů u nás ji bez zastávky v dobíjecí stanici elektromobilů zvládne jen Tesla Model S.

Rychlonabíječky Supercharger v ČR najdeme jen na jednom místě

Jedním z velkých lákadel Tesly je možnost rychlonabíjení ve stanicích se Superchargery. V České republice zatím stojí pouze jedna nedaleko Humpolce, na 90. kilometru dálnice D1. V sousedním Slovensku mají dokonce dvě, jednu v Bratislavě a druhou mezi Zvolenem a Banskou Bystricou. Kdo se vozí Modelem S od Tesly s baterií o kapacitě 90 kWh, za půl hodinky čekání nabije šťávu na dalších 270 kilometrů.

Tesla Motors ale nespí na vavřínech a v současnosti vyvíjí novou generaci rychlonabíječek Supercharger V3, se kterou by nabíjení elektromobilu zabralo jen pár minut. Už při odhalení prvních Superchargerů v roce 2012 technický ředitel Tesly, JB Straubel, vypustil do éteru, že svým inženýrům zadal úkol vyrobit rychlonabíječku, která zkrátí čas nabíjení na 5 až 10 minut. Teď se napjatě čeká, kdy oznámí, že se mu podařilo svůj cíl splnit.

  • Zdroj textu:

    komerční prezentace

  • Zdroj fotografií: komerční prezentace

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907