Kamenný portál Orlických hor: Na cestě za romantikou Zemské brány

24.01.2018 - Jan Vítek

Jako „zemská brána“ jsou obvykle označovány protáhlé mezihorské sníženiny nebo výrazné údolní úseky, oddělující, či naopak spojující, dvě poněkud odlišné oblasti. Jednu z nejpůvabnějších zemských bran najdete v Orlických horách

Zimní idyla na okraji Zemské brány
Zimní idyla na okraji Zemské brány

Reklama

Ze všech „bran“ nacházejících se na území naší republiky, vešla do zeměpisného názvosloví především Moravská brána, tvořící předěl mezi Českou vysočinou a Karpatskou soustavou. Ta je ale jen jedním z mnoha takto pojmenovaných útvarů.

Čertovská práce

Moravská brána je využívána zejména komunikačně, protože jí prochází frekventovaná silnice a železniční trať na Ostravsko. Také Česká brána, často uváděná latinským názvem Porta Bohemica, je odedávna využívanou spojnicí Prahy s českým severem a přilehlým Saskem. Labe v ní hlubokými zákrutami protíná členitou krajinu Českého středohoří.

Několika názvy – Zemská, Česká či Moravská brána – je pak uváděn i skalnatý úsek údolí Křetínky na Českomoravské vrchovině. K této romantické soutěsce, skryté v lesích mezi Letovicemi a hradem Svojanov, se váže dávná pověst o čertovi, který chtěl skalami zavalit cestu údolím a zabránit tak příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje z Moravy do Čech.

Půvab u Divoké Orlice

Snad nejpůvabnější Zemská brána se ukrývá při česko polské hranici na okraji CHKO Orlické hory. Tuto „divokou“ údolní partii s rulovými skalními útesy a balvanitým řečištěm vyhloubila Divoká Orlice. Snadný přístup je k ní od kamenného mostu pod chatou Čihák ze silnice mezi Bartošovicemi a Českými Petrovicemi, z opačné strany od Klášterce nad Orlicí vede údolím modře značená cesta.

Je sledována naučnou stezkou s informačními tabulemi a v zimě při větší sněhové nadílce ji brázdí lyžařské stopy. Na mnoha místech při ní minete poklidná a romantická zákoutí, chráněná v přírodní rezervaci Zemská brána.

Vzpomínky na Orlického Jánošíka

O pohnuté minulosti těchto míst svědčí i některá pojmenování, jako Pašerácká skála, Pašerácká lávka, Ledříčkova skála aj. Odlehlá soutěska kdysi bývala nejsnadnějším horským hraničním přechodem, kudy se pašovalo zboží (především sůl, cukerín, tabák a petrolej) z tehdejšího Pruska.

TIP: Mufloni v české přírodě aneb Turnaje rohatých tvrdohlavců

V té době zde „působil“ také zbojník Ledříček – dobrodružná a poněkud rozporuplná postava kláštereckých lesů. Podle lidových zkazek i dobových zápisů prý „bohatým bral a chudým dával“, proto byl často pasován na jakéhosi „Jánošíka Orlických hor“. Skrýval se v jeskyňce uprostřed mohutné skály, kam šplhal po vysoké jedli a kde při pronásledování prý přišel i o život.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Jan Vítek

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907