Kamerová síť a autonomní drony ochrání úrodu před nenasytnými ptáky

07.06.2022 - Stanislav Mihulka

Ptáci jsou letitými protivníky zemědělcům, kterým ničí úrodu. Teď se proti nim postaví drony, řízené umělou inteligencí

<p>Kvadrikoptéra plašící ptáky na vinici.</p>

Kvadrikoptéra plašící ptáky na vinici.


Reklama

Mezi zdatné protivníky zemědělců náležejí na mnoha místech světa ptáci. Dovedou zlikvidovat ohromné množství úrody. Zároveň bývají obstojně chytří a poradí s tradičními prostředky, například strašáky, které proti nim nešťastní farmáři používají. Farmáři nyní proti ptákům nasazují silnější klibr – moderní technologie.

Výzkumný tým Washingtonské státní univerzity pracuje na systému, který řeší problém s ptáky pomocí soustavy kamer, autonomních dronů a umělé inteligence. Tento systém nepřetržitě analyzuje záběry kamer a inteligence na nich pátrá po ptácích. Když zjistí, že je úroda v ohrožení, vyšle kvadrikoptéry, jejichž úkolem je ptáky zahnat.

Drony chrání úrodu

Při testování systému vědcům scházeli ptáci. Proto je nahradili lidskými dobrovolníky, kteří běhali po poli a máváním rukama napodobovali ptáky se záluskem na pěstované plodiny. Systém tyto „simulované ptáky“ detekoval v přibližně 92 procentech případů a zareagoval vysláním dronů. Lidé pobíhající po poli se dronů nejspíš nelekli, ale na ptáky by to podle všeho zabralo.

Z nedávných výzkumů vyplývá, že nasazení „plašících“ dronů opravdu snižuje výskyt ptáků v dané oblasti a také v nemalé míře snižuje poškození plodin. Vědci se teď zaměří na výzkum chování ptáků a budou zjišťovat, zda si ptáci na drony časem zvyknou a jak tomu případně čelit.

TIP: Autonomní dron žije ve stáji a samostatně sleduje plodiny během sezóny

Bude-li to nutné, badatelé už mají nápady, jak postupovat. „Můžeme udělat drony, které budou vypadat jako dravci. Nebo třeba drony s velmi lesklými rotory, takže budou zdálky zářit. Bude to chtít pořádný výzkum a uvidíme, co bude na ptáky fungovat,prozrazuje vedoucí výzkumu Manoj Karkee.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907