Todd Reichert dosáhl ve speciálním kole Eta rekordní rychlosti 144,17 km/h

04.11.2016 - Vilém Koubek

Nevadská silnice 305 se stala svědkem rychlostního rekordu: Jezdec týmu Aerovelo po ní ve speciálním aerodynamickém kole uháněl rychlostí přes 144 km/h – závratného tempa přitom dosáhl vlastníma nohama


Reklama

Kanaďan Todd Reichert se vyplétá z futuristického kola strhaný, ale spokojený. Přijímá gratulace k opětovnému překonání světového rekordu a rozdává rozhovory. „Stalo se to strašně rychle,“ popisuje, „během první minuty jedete víc než sto kilometrů v hodině a pak už prostě letíte.“ Se svým bicyklem nakonec uháněl rychlostí 144,17 km/h

Silnice rekordů

Reichert rekord překonal během letošního ročníku závodu World Human-Powered Speed Challenge, v němž soupeří futuristické stroje poháněné pouze lidskou silou. Hlavním kolbištěm se stávají kilometry nevadské silnice číslo 305, která se chlubí nejrovnější a nejhladší vozovkou na světě. 

Vítězství jezdec získal pro kanadský tým Aerovelo, jejž založil ještě během studií na univerzitě v Torontu se svým spolužákem Cameronem Robertsonem. Dva vizionáři stvořili již trojici nezvyklých bicyklů, nicméně na současném pokořiteli rekordů začali pracovat až v roce 2013. Prototyp pak testovali v aerodynamických tunelech na letišti v Torontu a posléze na tratích v Detroitu a v Ohiu. 

Král je mrtev, ať žije král

Výsledné kolo dostalo jméno Eta: Tvarem připomíná protáhlé vejce, jezdec v něm „leží“ pouhé centimetry nad vozovkou a v případě karambolu by ho měla ochránit skořápka z uhlíkových vláken. Ve futuristickém bicyklu nejsou žádné průzory – jezdec má o okolí přehled jen díky dvojici miniaturních kamer zabudovaných v těle stroje, jež přenášejí obraz na monitor přímo před jeho obličejem. 

Rychlost závodníků se sice snímá pouze na 200metrovém úseku, nicméně aby se Eta dostala do optimálního tempa, rozjíždí se ze vzdálenosti přibližně 8 km. Loni stanovilo Aerovelo v čele s Toddem Reichertem rychlostní rekord v hodnotě 139,45 km/h. Práce na vývoji nicméně neustaly, a tým tak jedinečný závod ovládl i letos.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Aerovelo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907