Todd Reichert dosáhl ve speciálním kole Eta rekordní rychlosti 144,17 km/h

04.11.2016 - Vilém Koubek

Nevadská silnice 305 se stala svědkem rychlostního rekordu: Jezdec týmu Aerovelo po ní ve speciálním aerodynamickém kole uháněl rychlostí přes 144 km/h – závratného tempa přitom dosáhl vlastníma nohama


Reklama

Kanaďan Todd Reichert se vyplétá z futuristického kola strhaný, ale spokojený. Přijímá gratulace k opětovnému překonání světového rekordu a rozdává rozhovory. „Stalo se to strašně rychle,“ popisuje, „během první minuty jedete víc než sto kilometrů v hodině a pak už prostě letíte.“ Se svým bicyklem nakonec uháněl rychlostí 144,17 km/h

Silnice rekordů

Reichert rekord překonal během letošního ročníku závodu World Human-Powered Speed Challenge, v němž soupeří futuristické stroje poháněné pouze lidskou silou. Hlavním kolbištěm se stávají kilometry nevadské silnice číslo 305, která se chlubí nejrovnější a nejhladší vozovkou na světě. 

Vítězství jezdec získal pro kanadský tým Aerovelo, jejž založil ještě během studií na univerzitě v Torontu se svým spolužákem Cameronem Robertsonem. Dva vizionáři stvořili již trojici nezvyklých bicyklů, nicméně na současném pokořiteli rekordů začali pracovat až v roce 2013. Prototyp pak testovali v aerodynamických tunelech na letišti v Torontu a posléze na tratích v Detroitu a v Ohiu. 

Král je mrtev, ať žije král

Výsledné kolo dostalo jméno Eta: Tvarem připomíná protáhlé vejce, jezdec v něm „leží“ pouhé centimetry nad vozovkou a v případě karambolu by ho měla ochránit skořápka z uhlíkových vláken. Ve futuristickém bicyklu nejsou žádné průzory – jezdec má o okolí přehled jen díky dvojici miniaturních kamer zabudovaných v těle stroje, jež přenášejí obraz na monitor přímo před jeho obličejem. 

Rychlost závodníků se sice snímá pouze na 200metrovém úseku, nicméně aby se Eta dostala do optimálního tempa, rozjíždí se ze vzdálenosti přibližně 8 km. Loni stanovilo Aerovelo v čele s Toddem Reichertem rychlostní rekord v hodnotě 139,45 km/h. Práce na vývoji nicméně neustaly, a tým tak jedinečný závod ovládl i letos.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Aerovelo

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907