Kanadské město léta trápí tajemný hluk: Nikdo neví odkud pochází

26.02.2018 - Martin Reichman

Nejméně osm let již trápí obyvatele kanadského Windsoru nevysvětlitelný hluk. Temné hučení ruší zvířata a lidi dohání k šílenství. Nikdo ale s jistotou netuší, co je jeho zdrojem


Reklama

„Windsorské hučení“, které trápí obyvatele dvousettisícového města ležícího nedaleko Detroitu, přichází nepravidelně a stejně záhadně mizí. Různá je jeho intenzita i hlasitost. Někdy temné hučení trvá jen pár hodin, jindy je slyšet i několik dnů. Lidé si stěžují na bolesti hlavy, nespavost, podrážděnost a deprese. Několik obyvatel se kvůli tajemného hluku z raději odstěhovalo pryč. „Nedá se tomu uniknout, hučení je všudypřítomné – slyšíme je v práci, doma i venku. Je to vyčerpávající,“ popisuje jedna z obyvatelek Windsoru Sabrina Wiese.

Hluk lidé obvykle popisují jako zvuk subwooferu, nebo volnoběh dieselového motoru. Kvůli jeho proměnlivé intenzitě je prakticky nemožné jej nevnímat. 

Pátrání po tajemném zdroji

Skutečnou záhadu ale představuje zdroj hluku. Do pátrání se zapojili odborníci i lovci záhad. Původce trápení obyvatel Windsoru ale s jistotou nikdo najít nedokázal. Jak už to v podobných případech bývá obvyklé, kolem záhadného jevu se vyrojila spousta více či méně bláznivých a konspiračních teorií. Hluk lidé připisují ražbě tajných tunelů, rejdění mimozemšťanů i tajným vládním projektům. Jako nejpravděpodobnější původce bývá označován provoz vysokých pecí na nedalekém ostrově Zug.

Podle Colina Novaka z místní univerzity, který se podílel na vládním projektu pátrajícím po původu tajemného zvuku, je to velmi pravděpodobné. „Předmět doličný či kouřící zbraň jsme najít nedokázali, existuje ale řada indicií, které ukazují na provoz vysokých pecí na ostrově“.

Obyvatelé města se před dvěma lety snažili prosadit záruku soudní imunity pro provozovatele pecí, americkou US Steel, pokud by společnost dokázala problém vyřešit, nebo alespoň významně zmírnit. Firma ale nabídku nijak nekomentovala a k problému „windsorského hučení“ se veřejně takřka vůbec nevyjadřuje. Pátrání o jednoznačném důkazu a identifikaci tajemného hluku tak stále trvá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New York Times, The Guardian, HBO, Vice

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907