Kanály plné korálků: Záplavy v New Orleans odkryly nečekaný poklad

20.02.2018 - Vilém Koubek

Ucpané dešťové odtoky v americkém New Orleans vydaly přes 3 000 tun odpadků – a z toho 46 tun představovaly korálky

<p>Masky, kostýmy, dobrá nálada, jídlo a pití. Tak se dá ve stručnosti popsat atmosféra oslav masopustních oslav v americkém New Orleans.</p>

Masky, kostýmy, dobrá nálada, jídlo a pití. Tak se dá ve stručnosti popsat atmosféra oslav masopustních oslav v americkém New Orleans.


Reklama

Záplavy, které loni v srpnu postihly New Orleans, si vyžádaly i generální úklid dešťových odtoků. Pět měsíců prací pak ukázalo, že se bude muset do budoucna zlepšit hlavně nakládání s odpadem – v kanálech jej totiž bylo přes 3 000 tun. Poněkud překvapivě se pak mezi smetím vyjímaly korálky, jež se nahromadily hlavně v místech, kudy vedou průvody svátku Mardi Grass. Právě jeho účastníci totiž házejí z balkonů na ostatní korálky, které pak často sklouznou do kanálových mříží. Ředitelství veřejných prací města bylo nálezem zaskočeno a hodlá zařídit, aby se podobná situace neopakovala. 

Karneval Mardi Gras

Mardi Gras jsou slavnosti začínající v den Epifanie (Zjevení Páně, svátek Tří králů) a končící den před Popeleční středou. Slavnosti mají podobu karnevalu a název „Mardi Gras“ pochází z francouzštiny a v doslovném překladu znamená „tučné úterý“. Výrazně se slaví v americkém městě New Orleans, kde je nejoblíbenějším obdobím v roce. Pro zbytek Spojených států je město i díky Mardi Gras symbolem zábavy a užívání si života. Podobné události probíhají také v dalších zemích, například Itálii či Švédsku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907