Kanály plné korálků: Záplavy v New Orleans odkryly nečekaný poklad

20.02.2018 - Vilém Koubek

Ucpané dešťové odtoky v americkém New Orleans vydaly přes 3 000 tun odpadků – a z toho 46 tun představovaly korálky

<p>Masky, kostýmy, dobrá nálada, jídlo a pití. Tak se dá ve stručnosti popsat atmosféra oslav masopustních oslav v americkém New Orleans.</p>

Masky, kostýmy, dobrá nálada, jídlo a pití. Tak se dá ve stručnosti popsat atmosféra oslav masopustních oslav v americkém New Orleans.


Reklama

Záplavy, které loni v srpnu postihly New Orleans, si vyžádaly i generální úklid dešťových odtoků. Pět měsíců prací pak ukázalo, že se bude muset do budoucna zlepšit hlavně nakládání s odpadem – v kanálech jej totiž bylo přes 3 000 tun. Poněkud překvapivě se pak mezi smetím vyjímaly korálky, jež se nahromadily hlavně v místech, kudy vedou průvody svátku Mardi Grass. Právě jeho účastníci totiž házejí z balkonů na ostatní korálky, které pak často sklouznou do kanálových mříží. Ředitelství veřejných prací města bylo nálezem zaskočeno a hodlá zařídit, aby se podobná situace neopakovala. 

Karneval Mardi Gras

Mardi Gras jsou slavnosti začínající v den Epifanie (Zjevení Páně, svátek Tří králů) a končící den před Popeleční středou. Slavnosti mají podobu karnevalu a název „Mardi Gras“ pochází z francouzštiny a v doslovném překladu znamená „tučné úterý“. Výrazně se slaví v americkém městě New Orleans, kde je nejoblíbenějším obdobím v roce. Pro zbytek Spojených států je město i díky Mardi Gras symbolem zábavy a užívání si života. Podobné události probíhají také v dalších zemích, například Itálii či Švédsku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907