Kancelář vs. teplo domova: Je práce z domova výhodnější než práce v kanceláři?

08.11.2017 - Kateřina Helán Vašků

Práce z domova přináší na první pohled řadu výhod. Jak ale ukazuje nová studie, i zde platí známé rčení: není všechno zlato, co se třpytí…

Vyšší hladina stresu a problémy se spánkem - to jsou podle OSN největší rizika práce z domova.
Vyšší hladina stresu a problémy se spánkem - to jsou podle OSN největší rizika práce z domova.

Reklama

Práce na dálku, neboli „homeworking“, „homeoffice“ či „teleworking“, zdánlivě přináší řadu výhod – zaměstnanec si například ušetří dojíždění nebo pobyt v otevřené kanceláři s mnoha kolegy. Výsledky studie Organizace spojených národů ovšem nedávno ukázaly, že tento způsob plnění úkolů neznamená jen samá pozitiva

TIP: Jaká je optimální délka pracovní doby?

Do svého dlouhodobého výzkumu zahrnula OSN zaměstnance pracující na dálku z 15 zemí a rozdělila je do tří skupin: na ty, kteří pracují z domu pravidelně, na „vysoce mobilní“ jedince, kteří působí na různých místech mimo firmu, a na ty, kdo střídají kancelář a domov. U všech zmíněných skupin se přitom v porovnání s běžnými pracovníky projevila vyšší hladina stresu a záchvaty nespavosti. Například 40 % vysoce mobilních pracovníků uvedlo, že jsou ve stresu, zatímco u lidí ze stálých kanceláří šlo „jen“ o 25 %. U stejné skupiny pak vědci zaznamenali i vyšší nespavost v porovnání s kolegy: 42 % oproti 29 %. 

Podle závěrů studie je práce na dálku víc stresující, protože představuje riziko „delší pracovní doby, větší intenzity vykonávané činnosti a narušení vztahu zaměstnání–domov“. Negativní důsledky pak ze všech tří skupin nejvíc ohrožují právě vysoce mobilní zaměstnance. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907