Kapesní robot ElectroSkin se dokáže plazit i lézt po zdech

22.11.2019 - Stanislav Mihulka

Měkcí roboti kombinují pokročilé technologie triky Matky přírody

<p>ElectroSkin je jako robotický slimák</p>

ElectroSkin je jako robotický slimák


Reklama

Koho by napadlo, že dnešní roboti se budou plazit jako slimáci? Vědci a inženýři britské Bristol University se při vývoji nových měkkých robotů inspirovali právě slizkým světem hlemýžďů a slimáků. Výsledkem jejich úsilí je malý, měkký a velmi ohebný robot, kterého si klidně můžete stočit do ruličky a dát do kapsy.

Nový robot dostal přiléhavé jméno ElectroSkin. Může se plazit a klidně zvládne lézt po zdi. Tak jako jiní podobní roboti se i tento robotický slimák spoléhá na elektrostatické síly, jimiž se přichycuje k podkladu. Když se ElectroSkin pohybuje, využívá elektrické umělé svaly, které napodobují pohyb svalů přírodních slimáků při lezení. 

TIP: Rychlý a elastický jazyk chameleonů inspiroval tvůrce měkkých robotů

Jeho tvůrci si dovedou představit celou řadu zajímavých aplikací, od průzkumu a monitorování nebezpečných míst, jako jsou zhroucené budovy a místa podobných katastrof, přes pohyblivé senzory, až po autonomního uklízeče zdí. V takovém případě by byl robot ElectroSkin vybavený soustavou senzorů a dalšími přístroji. V budoucnu by se mohli objevit pokročilí měkcí roboti, které bude snadné dopravit na místo určení a když na to přijde, budou je lidé nosit i jako součást oděvu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907