„Kapitán Hák“ byl opeřený dinosaurus s opravdu podivnou výbavou

18.07.2020 - Stanislav Mihulka

Nedávno objevený Trierarchunkus byl třímetrový dinosauří mravenečník. Místo předních končetin měl podivné háky, kterými doloval potravu


Reklama

Slavné souvrství Hell Creek, které zahrnuje horniny v Montaně a okolních státech USA z nejsvrchnějšího období těsně před pádem zkázonosného meteoritu, vydalo další úžasnou fosilii. Tentokrát je to velmi slušně zachovalý alvarezsaurid  dinosaurus ze skupiny zvláštních hmyzožravců, kteří měli nápadně krátké přední končetiny.

Na délku asi třímetrový dinosaurus byl hustě opeřený, především pokud jde o jeho mohutný ocas. Dostal pozoruhodné jméno Trierarchuncus prairiensis, což ve volném překladu znamená „Kapitán Hák z prérie“. Je to velmi přiléhavé, protože trierarchunkus měl namísto tradičních předních končetin dva masivní, až poněkud strašidelné, háky. Jde o nejmladšího známého alvarezsaurida, který zřejmě zažil katastrofu na konci křídy, před 66 miliony lety.

TIP: Nově objevený dinosaurus Bajadasaurus se bránil neuvěřitelnými ostny

Dinosaury ze skupiny alvarezsauridů jsme doposud znali převážně jen úlomků kostí a izolovaných nálezů z oblasti Asie a jižní Ameriky. Zvláště nepříjemné to bylo právě s podivnými předními končetinami alvarezsauridů. Vědcům bylo zřejmě, že jsou zvláštní, ale dochované fosilie byly natolik neúplné, že vlastně až doposud nebylo úplně jasné, jak končetiny alvarezsauridů přesně vypadaly.

Nový nález trierarchunka ale všechno mění. Ukázalo se, že přední nohy těchto dinosaurů tvořil vždy jediný prst – palec, ve tvaru háku. Odborníci se domnívají, že s pomocí těchto háků trierarchunkové rozhrabávali vegetaci, zeminu nebo třeba tlející dřevo, aby se tak dostali ke hmyzu. Byli to tedy takoví mravenečníci samotného konce druhohor.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907