Kávové šílenství: Obyvatelé saunařské velmoci pijí kávu po litrech

30.01.2018 - Martina Hanáčková

V saunování jsou Finové jedničky. Říká se, že při něm dokonce vedou politická jednání. Prvenství ovšem tato severská země zaujímá také na jiném poli – v pití kávy. Finové jí zkonzumují dvakrát víc než většina Evropanů

<p>Ve Finsku všichni začínají den čtyřmi až pěti šálky kávy.</p>

Ve Finsku všichni začínají den čtyřmi až pěti šálky kávy.


Reklama

Nejčastěji tu prý servírují obyčejnou kávu. „Všichni ve Finsku začínají den čtyřmi až pěti šálky kávy. Záleží na člověku,“ shrnuje hbitá číšnice jedné populární helsinské kavárny. 

Obyčejná káva – to tady znamená filtrovaná. Překape se do konvic, ze kterých si po zaplacení sami nalijete. Zvuk presovače ve Finsku zaslechnete málokdy. 

Stejně tak si připravují kávu Finové doma. Pije se ráno, po obědě, pak když přijde třeba návštěva. Svůj šálek nezřídka dostanou i děti. Vypráví o tom asi třicetiletá Marjo, která je jednou z mála těch, kteří kávu nepijí. 

„My Finové víme, že pijeme hodně kávy. Když mi byly tak tři čtyři roky, rodiče mi ji začali dávat. Myslím si, že to bylo moc brzo,“ říká. 

Univerzální všelék 

Starší generace Finů si kávu nalije na podšálek, aby jim rychleji vychladla. Při pití z talířku ji následně ještě cedí přes kostku cukru, kterou drží mezi rty. 

Černý povzbudivý nápoj se do Finska začal před třemi stoletími šířit jak ze západního Švédska, tak i z východu od Rusů. Mnoho lidí kávu považovalo za lék schopný vyléčit téměř vše: od bolesti hlavy přes srdeční onemocnění až k depresím. Zpočátku proto byla káva ve Finsku k dostání pouze v lékárnách.

TIP: Kofeinový zabiják Black Insomnia: Tohle je nejsilnější káva na světě!

Aromatický horký drink se stal nedílnou součástí finské kultury také kvůli prohibici ve 20. letech minulého století. Finové tehdy nahrazovali pití alkoholu právě kávou. Zpopularizovalo ji zřejmě i to, že si ji místní museli v minulosti několikrát kvůli restrikcím odepřít. Největší konzumenty kávy Finové dohnali v 70. letech. 

Finsko má navíc jako vůbec jediná země oficiální pauzy na kávu. Káva je prostě tím, co severskou zemi pohání. Ne nadarmo ji mají v mnoha firmách zadarmo.

Průměrná spotřeba kávy na hlavu za jeden rok
1. Finsko12 kg11. Bosna6,1 kg
2. Norsko9,9 kg12. Rakousko5,9 kg
3. Island9 kg13. Itálie5,8 kg
4. Dánsko8,7 kg14. Slovinsko5,8 kg
5. Nizozemsko8,4 kg15. Brazílie5,5 kg
6. Švédsko8,2 kg16. Německo5,5 kg
7. Švýcarsko7,9 kg17. Řecko5,4 kg
8. Belgie6,8 kg18. Francie5,1 kg
9. Luxembursko6,5 kg19. Chorvatsko4,9 kg
10. Kanada6,2 kg20. Kypr4,8 kg

 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, International Coffee Organization (ICO)

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907