Kazachstánské jezero Almaty: Klenot v bahnitém obklíčení

24.03.2017 - Marek Telička

Koupel pro odvážné -<p>Do jezera, jehož barva se podle ročního období mění ze světle zelené na tyrkysově modrou, se každoročně ponoří mnoho otužilců</p>
Koupel pro odvážné -

Do jezera, jehož barva se podle ročního období mění ze světle zelené na tyrkysově modrou, se každoročně ponoří mnoho otužilců


Reklama

Necelých třicet kilometrů jižně od kazašského města Almaty se v soutěsce řeky Velká Almatinka rozkládá jezero Almaty. Přírodní nádrž ledovcového původu je 1,6 kilometrů dlouhá, téměř kilometr široká a 40 metrů hluboká. Jezerní zrcadlo odráží vrcholy okolních horských štítů Sovětov (4 317 m) Ozjorny (4 110 m) a Turist (3 954 m).

TIP: Hory a podzemí jižní Albánie aneb Uvnitř bezedných propastí

Hladina nepříliš známého vysokohorského drahokamu je  v nadmořské výšce 2 511 metrů a vzhledem k poloze je jezero po značnou část roku zamrzlé. Ani v nejteplejším létě se teplota vody nevyšplhá nad 8 °C.

Samotná říční roklina je považována za velmi nebezpečnou, protože zde často dochází k sesuvům bahna. Bahno by možná už dávno pohřbilo i jezero, ale díky specialistům z města Almaty se jej stále daří udržet v patřičných mezích. Z místa se tak každoročně mohou těšit tisícovky návštěvníků.

  • Zdroj textu:

    Příroda 12/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907