Kde leží nejvzdálenější známé objekty naší soustavy?

29.09.2020 - Michal Švanda


Reklama

Hranici Sluneční soustavy neutváří žádná jednoznačná linie. Obecně lze za náš solární systém považovat oblast převažujícího gravitačního vlivu Slunce nad vlivem okolních hvězd. Velmi hrubě bychom ji kladli přibližně na polovinu vzdálenosti k nejbližším stálicím. Vzhledem k nerovnoměrnému rozložení hvězd ve slunečním okolí je však i takto definovaná hranice značně „pokroucená“. 

Nejčastěji se za nejvzdálenější objekty našeho systému považují tělesa Oortova oblaku, obřího kulového pozůstatku po formování Sluneční soustavy, rozpínajícího se do vzdálenosti 2 000–200 000 AU (astronomických jednotek). Jde ovšem o hypotetický konstrukt: U žádného ze známých objektů se nepodařilo „postavit najisto“, že do Oortova oblaku patří – přestože u mnohých o tom máme indicie.

TIP: Jak dlouhý je světelný rok a parsek?

Nejvzdálenější známé těleso tak představuje planetka 2018 VG₁₈ o velikosti několika stovek kilometrů, jež se v době objevu nacházela 125 AU od Slunce. Astronomové zatím pozorovali jen malý úsek její dráhy, takže trajektorie 2018 VG₁₈ zůstává značně nejistá. Velká poloosa se u ní s obrovskou mírou nejistoty odhaduje na 95 AU. Nejvíce se vzdalujícím známým objektem by pak mohla být planetka 2014 FE₇₂ , u níž činí opět velmi nejistý odhad velké poloosy 1 550 AU. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Roberto Molar Candanosa, Carnegie Institution for ScienceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907