Ráj extremofilů: Jak by mohl vypadat život v oceánech na Europě a Enceladu?
Na Zemi existují místa s extrémními podmínkami, kde bez přítomnosti kyslíku přežívají jednoduché organismy. Podobná situace by přitom mohla panovat i v podpovrchových oceánech na ledových měsících obřích planet.
Podle vědců by vodní rezervoáry pod povrchem měsíců, jako je Jupiterova Europa nebo Saturnův Enceladus, mohly hostit život. Tamní podmínky totiž možná připomínají extrémní prostředí hydrotermálních průduchů na dně pozemských oceánů. Teplo z gravitačního působení mateřské planety může zahřívat vodu pod ledovou kůrou, a vytvářet tak vhodný základ pro mikrobiální život. Rovněž přítomnost solí a organických molekul, pozorovaných u zmíněných souputníků, podporuje možnost existence živých forem.
Asi ovšem není namístě představovat si bující biosféru – zřejmě by šlo především o jednoduché organismy, podobné extremofilům na Zemi. Mohly by žít v blízkosti hydrotermálních průduchů na dně oceánů, kde by čerpaly energii z chemických reakcí mezi vodou a minerály z jádra měsíce.
Podobaly by se raným živým formám na naší planetě, k nimž patří anaerobní bakterie a archea, jež nepotřebují kyslík ani sluneční světlo. Zmíněné bakterie by snad mohly vytvářet i kolonie, nebo se dokonce vyvinout v jednoduché vícebuněčné organismy. Každopádně musíme mít stále na paměti, že by přežívaly v extrémním chladu, za vysokého tlaku a úplné tmy, což rozhodně není prostředí podporující rozvoj pokročilejších živých forem.