Krabí stezka přivedla vědce k pozoruhodnému podmořskému objevu

Přízračně bílí korýši dovedli dálkově řízeného podmořského robota k doposud neznámým hydrotermálním průduchům u Galapág

26.11.2023 - Stanislav Mihulka



Ve vulkanicky aktivních oblastech mořského dna, typicky na středooceánských hřbetech v hloubce kolem 2 kilometrů, se nacházejí hydrotermální průduchy, též známé jako černé kuřáky. Jsou to místa, kde prasklinami v zemské kůře vystupuje voda o teplotě asi 400 °C, která je bohatá na minerální látky. Hydrotermální průduchy hostí nesmírně zajímavé ekosystémy s mnoha unikátními organismy.

Poprvé byly hydrotermální průduchy objeveny během vědecké expedice amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) v roce 1977 u Galapág. Dnes je známo asi 550 hydrotermálních průduchů v oceánu, ale jen asi polovina je potvrzená vizuálně. O zbytku víme díky chemickým analýzám.

Pátrání u Galapág

Vědci amerického Schmidt Ocean Institute nedávno navázali na téměř 50 let starý výzkum a v oblasti Galapág pátrali po dalších místech s hydrotermálními průduchy. Asi 400 kilometrů severně od Galapág se střetává Kokosová tektonická deska s deskou Nazca a bylo tak možné očekávat, že na rozhraní desek by se další hydrotermální průduchy mohly nacházet.

Podmořský robot ROV SuBastian odebírá vzorky 1650 metrů pod hladinou moře. (foto: Schmidt Ocean Institute, CC BY-SA 4.0)

Pátrání začalo v oblasti, kde byly v roce 2008 objeveny chemické stopy, naznačující možnou přítomnost hydrotermálních průduchů. Poté vědci sledovali vodu chudou na kyslík a bohatou na minerální látky, která jim zúžila oblast pátrání. Nakonec přišla řada na podmořského robota, který využil neobvyklé průvodce.

Bylo to velmi podobné, jako když Hagrid poradil Harrymu Potterovi, aby následoval pavouky do doupěte akromantule. Tentokrát ale dálkově řízený podmořský robot sledoval jiné členovce, korýše rodu Munidoposis ze skupiny měkkochvostých (Anomura), blízce příbuzných krabům.

TIP: Zcela nový ekosystém: Badatelé objevili v Tichém oceánu život pod hydrotermálními průduchy

Bílí korýši dovedli vědce k doposud neznámým hydrotermálním průduchům, které se rozkládají na ploše o rozloze 9 178 metrů čtverečních. Nové průduchy badatelé pokřtili na „Sendero del Cangrejo,“ což v překladu znamená „Krabí stezka“. Badatelé získali množství dat a vzorků, jejichž zpracování zabere určitě několik let. Již nyní je ale zřejmé, že tyto nově nalezené průduchy jsou plné života.


Další články v sekci