Vědci objevili na dně Pacifiku „žlutou dlážděnou cestu ze země Oz“

13.05.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkumná loď EV Nautilus narazila severně od Havaje na zvláštní geologický fenomén, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“

<p>To, co vypadá jako žlutá dlážděná cesta do bájné Atlantidy, je ve skutečnosti ukázkovým příkladem dávné vulkanické geologie.</p>

To, co vypadá jako žlutá dlážděná cesta do bájné Atlantidy, je ve skutečnosti ukázkovým příkladem dávné vulkanické geologie.


Reklama

Výzkumná loď EV Nautilus letos v dubnu vyrazila na expedici „Luʻuaeaahikiikekumu“, jejímž cílem bylo prozkoumat doposud nezmapovanou oblast „Liliʻuokalani Ridge Seamounts“, která se nachází severně od Havajských ostrovů. Během výzkumu badatelé narazili na pozoruhodný jev, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“.

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

„Žlutá dlážděná cesta“ na dně oceánu je ve skutečnosti projevem vulkanických procesů, které nalámaly horninu ve zvláštně pravidelném uspořádání. Touto horninou je hyaloklastit – vulkanická hrubozrnná hornina vzniklá usazením kusů vulkanického skla, které vzniklo při podmořské erupci. Bizarní geologická formace se nachází poblíž vrcholu podmořské hory Nootka, která je jedním z vrcholů chráněné oblasti Papahānaumokuakea Marine National Monument.

Další dobrodružství výzkumné lodi EV Nautilus můžete sledovat na sociálních sítích - Facebooku, Twitteru nebo na Instagramu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907