Vědci objevili na dně Pacifiku „žlutou dlážděnou cestu ze země Oz“

13.05.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkumná loď EV Nautilus narazila severně od Havaje na zvláštní geologický fenomén, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“

<p>To, co vypadá jako žlutá dlážděná cesta do bájné Atlantidy, je ve skutečnosti ukázkovým příkladem dávné vulkanické geologie.</p>

To, co vypadá jako žlutá dlážděná cesta do bájné Atlantidy, je ve skutečnosti ukázkovým příkladem dávné vulkanické geologie.


Reklama

Výzkumná loď EV Nautilus letos v dubnu vyrazila na expedici „Luʻuaeaahikiikekumu“, jejímž cílem bylo prozkoumat doposud nezmapovanou oblast „Liliʻuokalani Ridge Seamounts“, která se nachází severně od Havajských ostrovů. Během výzkumu badatelé narazili na pozoruhodný jev, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“.

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

„Žlutá dlážděná cesta“ na dně oceánu je ve skutečnosti projevem vulkanických procesů, které nalámaly horninu ve zvláštně pravidelném uspořádání. Touto horninou je hyaloklastit – vulkanická hrubozrnná hornina vzniklá usazením kusů vulkanického skla, které vzniklo při podmořské erupci. Bizarní geologická formace se nachází poblíž vrcholu podmořské hory Nootka, která je jedním z vrcholů chráněné oblasti Papahānaumokuakea Marine National Monument.

Další dobrodružství výzkumné lodi EV Nautilus můžete sledovat na sociálních sítích - Facebooku, Twitteru nebo na Instagramu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907