Kde měsíc Pluta Charon přišel ke své zvláštní rezavé skvrně?

19.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nápadnou skvrnu na severním pólu Charonu zřejmě vytvářejí tholiny, které vznikají z metanu, původně pocházejícího z atmosféry Pluta

Charon -<p>Na severním pólu měsíce Charon je jasně zřetelná hnědočervená skvrna</p>
Charon -

Na severním pólu měsíce Charon je jasně zřetelná hnědočervená skvrna


Reklama

Charon je s průměrem 1 212 kilometrů největším měsícem bývalé planety a dnešní trpasličí planety Pluto. Je na něm hodně zajímavého, ale asi úplně nejvíc pozoruhodná je velká rezavá skvrna, která pokrývá severní pól Charonu. Kde se tam asi vzala?

Podle nové studie Willa Grundyho z Lowellovy observatoře v Arizoně se na vzniku této nápadné skvrny podílí velký mráz, metan unikající z atmosféry Pluta a sluneční záření.

Tholinová skvrna

Pluto je trpasličí planeta a jeho gravitace není dostatečná na to, aby pořádně držela atmosféru. Sluneční vítr strhává plyn z atmoféry Pluta do okolního vesmíru. Část si ho přitáhne Charon, který je sice velký, ale ne až tak velký, aby měl svou vlastní atmosféru.

Molekuly metanu, které přiletí od Pluta k Charonu, se obvykle jen prosmýknou kolem. Když se ale dostanou do oblasti severního pólu měsíce, tak tam uvíznou v mrazivém prostředí jako v ledové pasti.

TIP: Plutův měsíc Charon praská ve švech: Může za to zmrzlý podpovrchový oceán

Působením slunečního ultrafialového záření se z metanu na severním pólu Charonu podle všeho tvoří směs tholinů, polymerních organických sloučenin, které mívají červenohnědou barvu. A právě vrstva tholinů je zodpovědná za skvrnu na Charonu

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wired, Nature

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907