Kde měsíc Pluta Charon přišel ke své zvláštní rezavé skvrně?

19.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nápadnou skvrnu na severním pólu Charonu zřejmě vytvářejí tholiny, které vznikají z metanu, původně pocházejícího z atmosféry Pluta

Charon -<p>Na severním pólu měsíce Charon je jasně zřetelná hnědočervená skvrna</p>
Charon -

Na severním pólu měsíce Charon je jasně zřetelná hnědočervená skvrna


Reklama

Charon je s průměrem 1 212 kilometrů největším měsícem bývalé planety a dnešní trpasličí planety Pluto. Je na něm hodně zajímavého, ale asi úplně nejvíc pozoruhodná je velká rezavá skvrna, která pokrývá severní pól Charonu. Kde se tam asi vzala?

Podle nové studie Willa Grundyho z Lowellovy observatoře v Arizoně se na vzniku této nápadné skvrny podílí velký mráz, metan unikající z atmosféry Pluta a sluneční záření.

Tholinová skvrna

Pluto je trpasličí planeta a jeho gravitace není dostatečná na to, aby pořádně držela atmosféru. Sluneční vítr strhává plyn z atmoféry Pluta do okolního vesmíru. Část si ho přitáhne Charon, který je sice velký, ale ne až tak velký, aby měl svou vlastní atmosféru.

Molekuly metanu, které přiletí od Pluta k Charonu, se obvykle jen prosmýknou kolem. Když se ale dostanou do oblasti severního pólu měsíce, tak tam uvíznou v mrazivém prostředí jako v ledové pasti.

TIP: Plutův měsíc Charon praská ve švech: Může za to zmrzlý podpovrchový oceán

Působením slunečního ultrafialového záření se z metanu na severním pólu Charonu podle všeho tvoří směs tholinů, polymerních organických sloučenin, které mívají červenohnědou barvu. A právě vrstva tholinů je zodpovědná za skvrnu na Charonu

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wired, Nature

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907