Kde se jezdí nejlépe: Praha má 5. nejlepší systém veřejné dopravy na světě

08.11.2017 - Martin Reichman

Ač se to může zdát někomu k nevíře, pražský systém veřejné dopravy patří k nejlepším na světě. Tvrdí to alespoň nová studie, která mapovala úroveň veřejné dopravy ve stovce měst po celém světě

Pražská veřejná doprava patří k nejlepším v Evropě. Oplývá hustou sítí různých dopravních prostředků včetně dvou lanovek.
Pražská veřejná doprava patří k nejlepším v Evropě. Oplývá hustou sítí různých dopravních prostředků včetně dvou lanovek.

Reklama

V rámci studie „Sustainable Cities Mobility Index 2017“ srovnávali experti společnosti Arcadis celosvětové dopravní koncepty 100 mezinárodních metropolí. Kromě mladých asijských měst bodovala i historická hlavní města Evropy. Praha se v celkovém pořadí umístila na velmi lichotivém pátém místě.

Výzkum, který pro Arcadis vypracovalo Centrum pro ekonomický a obchodní výzkum (CEBR) se zaměřil na tři nejvýznamnější hlediska: ekonomické, ekologické a sociální. První místo s nejlepším průměrem přes 65 % obsadil Hongkong, na dalších příčkách se před Prahou objevila ještě Paříž, Curych a Soul. Těsně za českou metropolí se umístila Vídeň a Londýn, zatímco New York byl mezi stovkou měst až na 23. místě a Řím dokonce až na čtyřicátém.

Sustainable Cities Mobility Index 2017

Celové pořadíEkonomikaEkologieLidé
1.Hong Kong1.Curych1.Frankfurt1.Hong Kong
2.Curych2.Praha2.Mnichov2.New York
3.Paříž3.Varšava3.Berlín3.Tokio
4.Soul4. 4.Stockholm4.Soul
5.Praha5.Paříž5.Amsterdam5.Peking
6.Vídeň6.Hong Kong6.Vídeň6.Barcelona
7.Londýn7.Athény7.Curych7.Madrid
8.Singapur8.Vancouver8.Londýn8.Paříž
9.Stockholm9.Vídeň9.Kodaň9.Singapur
10.Frankfurt10.Lyon10.Antverpy10.Londýn
11.Amsterdam11.Čennaí23.Praha13.Praha

V ekonomické kategorií se Praha umístila na druhém místě za švýcarským Curychem. O poznání hůře si vedla v kategorii ekologické udržitelnosti, kde obsadila česká metropole až 23. místo. Výsledek je podle autorů studie dán pomalejším vývojem směrem k větší elektro-mobilitě na trhu osobních automobilů, než je tomu v jiných evropských metropolích. V loňském roce připadlo z nově přihlášených osobních automobilů pouze 0,08 % na elektromobily. V Německu to bylo jen za první pololetí roku 1,3 %.

TIP: Koně, pára, elektřina: Těžké počátky městské hromadné dopravy v Praze

V kategorii Lidé, v rámci které autoři posuzovali spolehlivost, dostupnost a pokrytí veřejné dopravy, se Praha umístila na 13. místě, před Rotterdamem, Frankfurtem nebo třeba Kodaní a Vídní.

Pražská veřejná doprava patří k nejlepším v Evropě. Oplývá hustou sítí různých dopravních prostředků včetně dvou lanovek. Stejně jako Vídeň, Dublin, Řím a Curych nabízí hlavní město České republiky dobrý přístup k veřejnému dopravnímu systému. Vzhledem k ekonomickým možnostem jsou příznivé i ceny jízdného.

  • Zdroj textu:

    Arcadis, Sdružení dopravních podniků ČR

  • Zdroj fotografií: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907