Kde se vzaly Conversky, Chanel N° 5 nebo kabelky Louise Vuittona?

27.04.2021 - Kateřina Helán Vašků

Slavné výrobky, které všichni známe, mají za sebou mnohdy nečekanou historii. Víte, kdo vytvořil legendární parfém Chanel N° 5? Kde se zrodila tradice ohýbaného nábytku a jaký je příběh kabelky Louise Vuittona nebo plátěných tenisek Converse?

<h3>Neposlušné tenisky</h3><p>Dnes (znovu) populární conversky pocházejí vlastně z hluboké minulosti. Firma <strong>Converse</strong> vznikla už v roce 1908 a popularita jejích „kecek“, tedy plátěných bot s gumovou podrážkou, nastoupila o deset let později, kdy se zrodila speciální obuv na basketbal. V roce 1921 pak firma navázala spolupráci s basketbalistou <strong>Chuckem Taylorem</strong>, jehož podpis najdete na botách All-Star dodnes. Zajímavý je také samotný český název „kecky“. Pochází z období druhé světové války, <strong>kdy americká letadla shazovala na naše území balíky s humanitární pomocí – a uvnitř se mimo jiné nacházely pláťáky od firmy Keds…</strong> <em>(foto: Unsplash)</em></p>

Neposlušné tenisky

Dnes (znovu) populární conversky pocházejí vlastně z hluboké minulosti. Firma Converse vznikla už v roce 1908 a popularita jejích „kecek“, tedy plátěných bot s gumovou podrážkou, nastoupila o deset let později, kdy se zrodila speciální obuv na basketbal. V roce 1921 pak firma navázala spolupráci s basketbalistou Chuckem Taylorem, jehož podpis najdete na botách All-Star dodnes. Zajímavý je také samotný český název „kecky“. Pochází z období druhé světové války, kdy americká letadla shazovala na naše území balíky s humanitární pomocí – a uvnitř se mimo jiné nacházely pláťáky od firmy Keds…(foto: Unsplash)

<h3>Zlatohnědý luxus</h3><p>Když kolem roku 1930 vstupoval svět do nové éry rychlejšího cestování, ucítila francouzská módní značka <strong>Louis Vuitton</strong> založená v roce 1854 příležitost. Firma, jež se už dříve zaměřovala na výrobu cestovních zavazadel, tak přišla s luxusní dámskou kabelkou nazvanou <strong>Speedy Bag</strong>. Tento dnes již kultovní kousek přitom stále představuje nesmírně oblíbeného společníka cestovatelek po celém světě. <strong>Legendární doplněk tmavé barvy posetý logy a klasickými zlatými „louisvuittonovskými“ květinovými ornamenty se ovšem opakovaně stával terčem padělatelů</strong>. <em>(foto: Wikimedia Commons, CC BY 2.0)</em></p>

Zlatohnědý luxus

Když kolem roku 1930 vstupoval svět do nové éry rychlejšího cestování, ucítila francouzská módní značka Louis Vuitton založená v roce 1854 příležitost. Firma, jež se už dříve zaměřovala na výrobu cestovních zavazadel, tak přišla s luxusní dámskou kabelkou nazvanou Speedy Bag. Tento dnes již kultovní kousek přitom stále představuje nesmírně oblíbeného společníka cestovatelek po celém světě. Legendární doplněk tmavé barvy posetý logy a klasickými zlatými „louisvuittonovskými“ květinovými ornamenty se ovšem opakovaně stával terčem padělatelů. (foto: Wikimedia Commons, CC BY 2.0)

<h3>Nábytkářská revoluce</h3><p>Židle z ohýbaného dřeva vynalezl a poprvé velkosériově vyráběl <strong>Michael Thonet</strong> z Boppardu v Porýní. Jeho technologie spočívala v napařování masivní bukové tyče, která se svěrkami připevnila k formě, okolo níž se měla ohýbat. Zároveň se k tyči upevnil ocelový pás, který se pak manuálně ohýbal spolu s ní. <strong>U nábytku se tak podařilo dosáhnout do té doby nepředstavitelných tvarů, stejně jako rovnoměrného ohybu</strong>.</p><p>Thonet svůj vynález veřejnosti poprvé představil roku 1841 na výstavě v Koblenci, přičemž pro něj nadchl i knížete Metternicha. Následně založil hned dvě nábytkářské firmy na území dnešního Česka – v <strong>Koryčanech</strong> (1856) a v <strong>Bystřici pod Hostýnem</strong> (1861). Zejména druhá zmiňovaná pak sloužila jako hlavní výrobna jeho úspěšné společnosti <strong>Gebrüder Thonet</strong>, jež fungovala od roku 1853. <em>(foto: Wikimedia Commons, </em><em>CC0 1.0)</em></p>

Nábytkářská revoluce

Židle z ohýbaného dřeva vynalezl a poprvé velkosériově vyráběl Michael Thonet z Boppardu v Porýní. Jeho technologie spočívala v napařování masivní bukové tyče, která se svěrkami připevnila k formě, okolo níž se měla ohýbat. Zároveň se k tyči upevnil ocelový pás, který se pak manuálně ohýbal spolu s ní. U nábytku se tak podařilo dosáhnout do té doby nepředstavitelných tvarů, stejně jako rovnoměrného ohybu.

Thonet svůj vynález veřejnosti poprvé představil roku 1841 na výstavě v Koblenci, přičemž pro něj nadchl i knížete Metternicha. Následně založil hned dvě nábytkářské firmy na území dnešního Česka – v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861). Zejména druhá zmiňovaná pak sloužila jako hlavní výrobna jeho úspěšné společnosti Gebrüder Thonet, jež fungovala od roku 1853. (foto: Wikimedia Commons, CC0 1.0)

<h3>Vůně ruského alchymisty </h3><p>Že <strong>Coco Chanel</strong> představovala jednu z nejvýraznějších osobností módy, netřeba zdůrazňovat. Fatálně však zasáhla také do oblasti parfémů. J<strong>ejí legendární Chanel N° 5 pro ni roku 1921 vytvořil Ernest Beaux, potomek ruských alchymistů působících dříve na carském dvoře, který v roce 1917 emigroval do Francie</strong>. Coco po něm chtěla, aby namíchal něco skutečně originálního, a výsledek Beauxova snažení opravdu slavil úspěch – parfém navždy změnil svět voňavek.</p><p>Počátkem 20. století totiž existovaly na trhu pouze dva typy vůní – čistě květinové nebo těžké jasmínové a se zvířecím pižmem; Beaux však v Chanelu N° 5 poprvé použil umělé látky (aldehydy). Parfém jde dobře na odbyt i dnes, přičemž jedna jeho lahvička se prodá každých třicet sekund a roční tržby přesahují sto milionů dolarů. <em>(foto: Unsplash)</em></p>

Vůně ruského alchymisty 

Že Coco Chanel představovala jednu z nejvýraznějších osobností módy, netřeba zdůrazňovat. Fatálně však zasáhla také do oblasti parfémů. Její legendární Chanel N° 5 pro ni roku 1921 vytvořil Ernest Beaux, potomek ruských alchymistů působících dříve na carském dvoře, který v roce 1917 emigroval do Francie. Coco po něm chtěla, aby namíchal něco skutečně originálního, a výsledek Beauxova snažení opravdu slavil úspěch – parfém navždy změnil svět voňavek.

Počátkem 20. století totiž existovaly na trhu pouze dva typy vůní – čistě květinové nebo těžké jasmínové a se zvířecím pižmem; Beaux však v Chanelu N° 5 poprvé použil umělé látky (aldehydy). Parfém jde dobře na odbyt i dnes, přičemž jedna jeho lahvička se prodá každých třicet sekund a roční tržby přesahují sto milionů dolarů. (foto: Unsplash)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907