Geneticky upravené prasečí chiméry by mohly zachránit spoustu lidských životů
Každým rokem zemře mnoho lidí kvůli tomu, že se nedočkají orgánů na transplantaci. A mnoho z těch, kteří se jich dočkají, zase trpí kvůli komplikacím po transplantaci.
Vědci doufají, že by situaci mohlo výrazně zlepšit pěstování orgánů, které budou geneticky shodné s vlastními orgány pacienta. S tím by nám mohla významně pomoct prasata.
TIP: Myším embryím s lidskou sekvencí DNA narostl větší mozek
Badatelé se teď snaží pomocí genomového editoru CRISPR upravit geny v prasečím embryu tak, aby se v nich po vložení lidských kmenových buněk mohly vyvíjet lidské orgány. Pokud se jim to povede, tak vytvoří chiméry – stvoření s buňkami ze dvou růžných živočichů, které by mohly zachraňovat lidské životy.
IFL Science, BBC
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)