Kdo poletí na Měsíc? NASA shání nové astronauty

14.02.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Občané Spojených států s dostatečným vzděláním, zkušenostmi a fyzičkou mají možnost letět na Měsíc.</p>

Občané Spojených států s dostatečným vzděláním, zkušenostmi a fyzičkou mají možnost letět na Měsíc.


Reklama

Kdo by nechtěl udělat malý krůček, který bude velkým skokem pro lidstvo? Příznivci vesmírných letů teď mají velmi zajímavou příležitost. NASA shání nové astronauty do programu Artemis. Vybraní uchazeči dostanou šanci, aby se podíleli na návratu lidstva na Měsíc, po neuvěřitelných padesáti letech.

Za hranice lidského poznání

Pro našince má výzva NASA bohužel několik nepříjemných omezení – budoucí astronauté musí být občany Spojených států. Dalším požadavkem je vysokoškolské vzdělání v přírodovědném či technickém oboru anebo certifikát pilota. Uchazeč by měl alespoň dva roky odborně působit v svém oboru, případně mít nalétáno nejméně tisíc hodin v kokpitu tryskového letounu, v případě pilotů.

Lidé, kteří splňují tyto podmínky, se mohou přihlásit letos mezi 2. a 31. březnem. Součástí přihlášení do programu je dvouhodinový online test, a také test fyzické zdatnosti, který odpovídá nárokům NASA pro posádky dlouhodobých vesmírných letů. NASA vyzvala všechny způsobilé Američany, aby zvážili tuto výzvu posunout hranice lidského poznaní.

TIP: NASA se vrátí na Měsíc. Co tam ale astronauté budou dělat?

Vybraní Američané zahájí výcvik v roce 2021. Zřejmě se budou nejprve podílet na misích pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Po roce 2024 by měli vyrazit na Měsíc v programu Artemis. NASA plánují na konci dvacátých let spustit dlouhodobý průzkum Měsíce a také rozběhnout přípravy pro ještě náročnější průzkum Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907